„Тезата, че сме на загуба от договора с „Боташ“ заради това, че не ползваме капацитета му издиша много сериозно по една проста причина. Ако договорът е разписан в началото на 2023 г. и е бил уникален, остава висящият въпрос колко от този капацитет се използва по времето на служебния кабинет – нула“, каза пред bTV бившият министър на енергетиката Александър Николов.
Той попита защо е било необходимо да се крият финансовите отчети на „Булгаргаз“ месеци наред и защо е било необходимо във финансовия отчет да се слага загубата по неизползвания капацитет във външни услуги.
„Защо всички по времето на служебния кабинет и на „сглобката“ си затваряха очите за становището на финансовия одитор на компанията, който няколко пъти им писа, че дружеството е във фактически фалит?“, попита още Николов. „Хора, които са постоянно облечени в антикорупционерски ризи, отказаха да гледат какво се случва в българската енергетика“, каза той.
„Ако договорът с „Боташ“ е бил необходим, за да се балансира системата, това означава, че по времето на служебния кабинет трябва да са ползвани количества, а те не са. По договора не е доставена нито една молекула“, заяви Александър Николов.
На въпрос можеше ли този договор да е успешен той каза: „Не може, защото цените са толкова високи, че няма кой друг идиот да го купи. Трябва да си абсолютно невменяем, за да подпишеш подобно нещо.“
На 3 януари 2023 г. назначеното от президента Румен Радев служебно правителство с премиер Гълъб Донев сключи договор с турската газова компания „Боташ“. Споразумение беше подписано от тогавашния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и директора на „Боташ“ Бюрхан Йозджан.
Договорът е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. – цели 13 години, припомня bTV. Договорът задължава страната ни да плаща на Турция около 500 000 долара дневно такса за този достъп и пренос по турската инфраструктура. Такса се дължи независимо от това дали ние доставяме синьо гориво, или не.
„От изслушването научих, че „Булгаргаз“ са имали много притеснения относно този договор, че са заявявали по-малко количества, но накрая е подписан договор за количества, които не са ни нужни и ние съответно плащаме и висока цена“, каза за предаването „Лице в лице“ Драгомир Стойнев, депутат от БСП и бивш енергиен министър, във връзка с изслушването вчера в парламента за договора „Боташ“.
„И доста е притеснително, че в крайна сметка плащаме за една услуга, която не ни е нужна. Деница Златева, която по това време е директор на „Булгаргаз“, го е казала. Тя не е участвала във всички разговори. Водени са разговори, след което пристига един договор по пощата на „Булгаргаз“, който вече е парафиран от министъра. Договорът е трябвало да се изпълни. Министърът е принципал – той ръководи всички дружества и носи отговорност за тях“, коментира Стойнев.
Той уточни, че при изслушването в пленарната зала не е станало ясно кой е правил изчисленията за договора „Боташ“. „Още по-притеснителното е, че „Булгаргаз“ в момента е в много тежко финансово състояние. Помолих публично в зала сегашният министър на енергетиката да изготви юридически анализ, какво ще стане, ако това дружество фалира“, каза още депутатът от БСП.
Той потвърди, че от една година не сме плащали на Турция по този договор и допълни, че няма как да не се издължим по него.
"Право за прекратяване на договор няма нито на този за доставките през терминала в Александруполис, нито на този с Азербайджан - това е нормална търговска практика и защита именно от хрумвания на политици", каза бившият служебен енергиен министър Росен Христов. Той призова да се видят цените на други подобни договори, които ще покажат, че няма злоупотреби.
През 2022 година, когато е сключен договорът с "Боташ", е видно, че "Булгаргаз" има огромен излишък на природен газ, каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването. След 2021 година "Булгаргаз" е загубил 50 процента от пазара си от предишни периоди, уточни той. Този договор води до допълнително и значително "финансово обезкървяване" на "Булгаргаз", каза министърът.
Имал съм разговори за доставка на газ чрез този капацитет с колегите си в Унгария и Молдова, Словакия и Австрия. Тези страни обаче ни показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков.
Катастрофа в тунел "Мало Бучино", отклоняват движението към София през Владая
16.05.2025 • 16:12 ч.БАЛГА РАЦИ ИЗРОДИ, КАЗАХ ДА МАХНЕТЕ ТУНЕЛИТЕ ЗА ЧИФТОСВАНЕ БЕ СКОТОВЕ !
КО ПЕЛЕТА МРЪСНИ ГЯУРСКИ
16.05.2025 • 16:19 ч.100 МИЛИОНА ОТКРАДНАХТЕ С ТАЯ 20КМ МАГИСТРАЛА ! САМО РЕЗАНЕ НА БЪЛГАРСКИ ГЛАВИ И НАБИВАНЕ НА КОЛОВЕ ОТ 2 СТРАНИ НА МАГИСТРАЛАТА !
НАСЛЕДСТВЕНИЯ ДОНОСНИК ПЕ ДЕРАСТА ПЛЕВНЕЛИЕВ
16.05.2025 • 16:24 ч.ВИ УРЕДИ ПСЕТА С ТИЯ ТУНЕЛИ ДА СЕ ЧИФТОСВАТЕ :)
Лидери от ЕС към Катар: А нашият самолет къде е?
16.05.2025 • 16:30 ч.- ЦЕЛИЯ ОТЗАД С ЕЛЕРОНИТЕ И ВИБРИРА, ВИБРИРА ! НЯМА РЕСОРСИ ЗА ВАС ! :)
Изборите в Полша и дългата ЛОПАТА на Кремъл
16.05.2025 • 16:37 ч.ПРЕКЛОНЕНА ГЛАВИЦА САБЯ НЕ Я СЕЧЕ ! А ВРЕМЕНАТА СА НАПРАВО УРАГНННИ ЗА ГЛУХИТЕ ЖИВОТНИ ДЕТО НЕ ИСКАТ ДА МЕ ЧУЯТ :) И ПО-ЛОШО ЩЕ СТАВА :)