Страните - членки на ЕС, официално приеха план за използване на постъпленията от активи на Руската централна банка, замразени в ЕС, за инвестиране в отбраната на Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на белгийското правителство.
Министрите от ЕС се споразумяха "да използват извънредните приходи от замразените руски активи за подкрепа на отбраната и възстановяването на Украйна в контекста на руската агресия", се казва в профила в "Екс" на белгийското правителство, което председателства преговорите между страните от ЕС в Брюксел.
Текстът трябваше да получи само формалното одобрение на министрите, след като споразумението за това бе сключено още в началото на месеца. Според сделката 90% от активите ще бъдат прехвърлени в управляван от ЕС фонд за военна помощ за Украйна, а останалите 10% са предвидени за оказване на помощ на Киев по други начини.
ЕС очаква активите да донесат печалба от около 15-20 милиарда евро до 2027 година. Украйна се очаква да получи първия пакет помощи през юли, казаха европейски дипломати.
Страните от Г-7 замразиха около 300 милиарда долара руски активи малко след инвазията на Москва през 2022 година. Оттогава ЕС и други страни от Г-7 обсъждаха как и дали да използват средствата, за да помагат на Украйна.
Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън оказа натиск тази седмица на останалите страни от Г-7 да се съгласят за плана за ползване на средствата, за да отпуснат повече пари на Украйна.
Джанет Йелън посочи още, че ще настоява за споразумение по план за използване на лихвата, натрупана върху 300 милиарда долара активи, от които повечето са деноминирани в евро. По думите и очакваната сума, която Киев може да получи, възлиза на около 50 млрд. долара. Тя ще бъде предоставена под формата на заеми.
Преди време финансовият министър на САЩ подкрепяше идеята всички замразени активи на САЩ да бъдат предоставени на Украйна, но идеята среща съпротива от високопоставени представители на ЕС.
Напиши коментар