Работодателски организации у нас, сред които Асоциацията на индустриалния капитал в България, сигнализираха за нова измамна схема за източване на помощи за безработица. Само за седмица пребиване във Франция, където нашенците биват назначавани фиктивно във фирма на минимална работна заплата, те могат да получат до 1800 лв. обезщетение, като се регистрират на бюрата по труда след завръщането си в България.
Това на практика е възможно, защото минималната работна заплата във Франция се равнява на над 3000 лв., а безработният получава 60% от нея.
Как точно става схемата обясни за БРЯГНЮЗ Миглена Христова, представител на АИКБ в Русе. Тя е собственик на русенската шивашка фирма МИК-БГ ЕООД и член на Управителния съвет на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК). Христова сподели, че при нея като работодател също са идвали кандидати за работа, които са на такива помощи от държавата, и поради това поставяли условието да не се водят на трудов договор. „Хората явно не разбират, че тези помощи идват от нашите, от техните данъци и от тях се възползват мързеливи хора”, каза Христова. Тя поставя въпроса защо няма единна електронна система, в която да може да се следи и контролира информацията за тези помощи.
Какво още каза Миглена Христова, вижте в подкаста на Бряг.
Напиши коментар