На церемония в зала „Спартак” в Плевен се проведе награждаване на отборите, заели призови места на общинския етап на Ученическите игри 2012 и на тимовете и техните преподаватели, участници в Държавните финали миналата година. Първенците на община Плевен на финалите от 2011 г. са МГ „Гео Милев”, шах 8-10 клас с първо място, СОУ „П.Яворов” е с второ място при момичета лека атлетика, шахматистите от прогимназия „Цветан Спасов” 5-7 клас пък са завоювали трето място, а на четвърто на държавните финали са се класирали волейболистите 5-7 клас на ОУ „Лазар Станев”. След това своите отличия получиха всички училища, взели участие в игрите тази година, а на финалистите всички пожелаха успех на следващите етапи в надпреварата. Отличията – грамоти, награди и купи, но само за първенците, връчиха секретарят на община Плевен Бранимир Мирчев, зам.-кметът Стефан Петков и началник отдел „Образование и култура” Йонита Иванова.
Таня Тонева, директор на ОУ „Васил Левски”: Децата искат да спортуват, но ги демотивират лошите условия
С коментар за тазгодишните общински ученически игри, има ли интерес от страна на учениците или трудно учителите могат да ги разделят от интернет и фейсбук, разговаряхме с Таня Тонева. Тя е директор на ОУ „Васил Левски” в Плевен, училище, което има традиции в развиването на волейбола, футбола и баскетбола. Идеята за организиране на общински ученически игри е много добра, но напоследък ми прави впечатление, че в някои видове спорт намаляват желаещите да участват, казва Тонева. Аз присъствам на всички игри, в които участва отборът ни по волейбол например, и миналата година имаше представители от 7-8 училища, а сега бяха значително по-малко. По същия начин е и във футбола. Веднага прави впечатление и лошо поддържаната спортна база, където се провеждат състезанията. Освен това, смята директорката, малко са на брой изявите, които да предшестват самите общински игри – състезания по различен повод, празник, значима дата и т.н. Те биха служили като предварителна подготовка за учениците. Нашето училище например е организатор на четири турнира през годината, които са един вид контроли за отборите преди общинските игри. Това обаче е капчица в морето и според мен трябва да се организират повече такива състезания, и то по различни поводи, категорична е Таня Тонева. Тя даде пример и с това как ОУ „Васил Левски” е организирало спортна среща с ОУ „Д-р Петър Берон”, и то по повод Деня на водата. От „Д-р Петър Берон” са отвърнали с покана за реванш за Деня на Земята. Според Тонева спортът в Плевен е предимно на клубно ниво. Затова и в повечето случаи децата, които участват в училищните отбори, са именно от клубовете. Останалите трудно биха могли да се мотивират – и от личен интерес, и заради лошо поддържаната база, както и заради малкото възможности за изява.
На въпроса ни как едно училище може да отделя средства за поддържане на спортната база в добро състояние Таня Тонева ни отговори „Трудно, почти невъзможно”. Ремонтът на физкултурния салон в повечето случаи е свързан предимно с боядисване и леки поправки. В същото време вече повечето площадки в училищните дворове са опасни, ако падне дете на асфалт, е опасно, коментира Тонева. Децата ни имат желание да тренират и баскетбол, и волейбол, и футбол, но не можем да им осигурим треньор, защото нямаме средства, обясни още директорът на ОУ „Васил Левски”. В нашето училище отборът по футбол се тренира от учителя по физкултура, в чиито часове сме включили като норматив и треньорските по футбол. По баскетбол и волейбол треньор нямаме. Децата сами се събират, тренират и се явяват на турнири, като заемат призови места. Това са доброволни формации, подчерта Таня Тонева.
Напиши коментар