Кирил Петков разкри за заплахи, свързани с човек, наричан Петьо Еврото в строителния сектор

По случая коментар направи и Бойко Борисов, както и обявеният, че е заплашван, Андрей Цеков

Кирил Петков разкри за заплахи, свързани с човек, наричан Петьо Еврото в строителния сектор Снимка: кадър видео БТА

"Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава името на Иван Мирински, ще има проблеми. Ето защо искам да обърна специално внимание на това кой е Мирински. Той започва като сливенска фирма, бързо прави стотици милиони в правителствата на Борисов. Наричат го „гара-разпределителна” на всички обществени поръчки в сферата на пътищата, ВиК сектора и влаковете." Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в кулоарите на Народното събрание.

"Всяка една от тези фирми взима заем от Българската банка за развитие – 50 милиона с обезпечение 5 милиона. Наричат го „архитекта на Южен поток”. Много пъти ходи до Москва. Когато идва нашето правителство, го паркират в Дубай, защото знаят, че той не може да прави нищо с нас, че не се занимаваме с хора като него. Сега се връща”, допълни Петков, цитиран от  NOVA.

Съпредседателят на ПП каза още, че Мирински е анализиран от Европрокуратурата и Държавния департамент по сигнали за корупция. „Това е Петьо Еврото на строителния сектор”, заяви той.

Петков обясни още, че информацията, която има от Андрей Цеков е, че при него е отишъл човек, който му е заявил, че ако продължат да говорят за Иван Мирински „и да го осветляват този кардинал, ще имат големи проблеми”.

СМС-ите между бившият регионален министър Андрей Цеков и Делян Пеевски

Той коментира още и комуникацията между Делян Пеевски и Андрей Цеков, като каза, че "никога Пеевски не е успял да прокара схема през нас". Кирил Петков добави, че Пеевски е звънял и писал на всякакви министри и инициативата винаги е идвала от него, а като депутат е получавал отговор обратно.

"Иван Мирински го познавам, откривах Северната тангента с него навремето", каза в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той добави, че по време на правителствата на ГЕРБ не е имало данни за нередности в строителния сектор, извършени от Мирински, както и че не е имал никаква роля в строителството тогава.

Борисов коментира още, че не знае Иван Мирински да е ходил в Москва да договаря „Южен поток“, както каза по-рано днес Кирил Петков. 

Във връзка с казуса около комуникацията между Андрей Цеков и Делян Пеевски, лидерът на ГЕРБ каза, че „Андрей Цеков при мен, в моя кабинет, го доведе Пеевски“. Според него не е странно да се провеждат подобни срещи. На въпрос защо министри трябва да разговарят с един определен депутат, Борисов отговори: „защото той беше човекът, който гласува и за сглобката и участваше в сглобката“. Също така Борисов коментира, че в момента отношенията му с Делян Пеевски са работни, предава БТА.

По отношение на договора с турската енергийна компания „Боташ“ и коментарите на президента Румен Радев за „емисари във Вашингтон“, Бойко Борисов заяви, че Делян Добрев и Жечо Станков се опитват да спасят половин милиард лева, похарчени за този проект, като добави, че „трябва да се спасят 4 млрд. лв. и отгоре“. На въпрос дали в момента правителството прави опити за предоговаряне на договора с „Боташ“, Борисов отговори, че „опитите за предоговаряне са колко по-малко ще загубим“.

След като съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обяви, че бившият регионален министър Андрей Цеков е бил заплашван заради направени разкрития за нарушения на строителния предприемач Иван Мирински, който, по думите му, е свързан с Делян Пеевски, лидерът на "ДПС-Ново начало" публикува чатове от своя кореспонденция с Цеков. 
От своя страна Цеков обяви в профила си в социалните мрежи:
"Делян Пеевски публикувал извлечения от комуникация помежду ни. Стар номер от наръчниците на КГБ - да окаляш опонент като го привържеш към собствената си токсичност. Дотук с коментарите, а сега за фактите:
1. Видно от извлеченията, Пеевски ми е звънял много пъти.
2. Видно от извлеченията, съм отговарял на обажданията, както изисква етикета между министър и председател на парламентарна група.
3. Повече от темите бяха тривиални - бюджет или законодателство от ресора на МРРБ.
4. Имало е и обаждания с натиск за определени действия, на който съм се противопоставил.
5. Срещал съм се с г-н Пеевски само в Народното събрание - или в широк лидерски формат, или съвместно с председателя на регионалната комисия.
Толкова за чатовете, които излизат като реакция срещу осветяването на сивите кардинали в съдебната система, МВР и строителството."

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори