Непознатите „перли“ по долното течение на Янтра: Белцов и Джулюница

Непознатите „перли“ по долното течение на Янтра: Белцов и Джулюница

От редакционната поща

 

/Част трета/

Следващата ни спирка от разходката по долното течение ни отвежда в Белцов. До селото се стига по прясно асфалтиран път. Селото сякаш е кацнало върху десния, по-високия и скалист бряг на реката. Притегателен център за много любители на природата и риболовци е местността „Скалите“. Всеки може да се възползва от изградения заслон с барбекю, а часовете за отдих се превръщат в истински заряд за предстоящите дни.

Един от най-почитаните празници сред жителите на населеното място е Свети Дух. По стародавна традиция в деня след Петдесетница се извършва курбан за здраве и берекет на селото. Ритуалът е в параклиса в местност извън Белцов. Легенда разказва, че в основата на параклиса е вграден оброчен камък. Той е бил донесен като реликва от старото селище, което било опожарено до основи.

Отправяме се към Джулюница, едно от малките населени места в общината, което се превърна в истинска перла за чужденци през последните години. Заедно с местното население тук живеят семейства от Нидерландия, Белгия, Великобритания, Франция и Германия. Една от най-популярните дестинации в туристическите маршрути през последните години е местността Марков кръст.

Добър вариант е да оставите автомобила в центъра на селото и към природния феномен, който се намира на малко повече от километър в скалите над Янтра, да се отправите пеша. От височината на брега се разкриват невероятни гледки, защото в този район реката прави най-живописни завои между почти отвесни скали преди да се влее в Дунава. Легендата за Дели Марко се предава от поколение на поколение сред местното население. По всяка вероятност в основата на преданието лежи история, която е запазена и в историческите хроники. В началото на 1598 г. близо две хиляди конници, предвождани от Баба Новак и Дели Марко преминали през река Дунав край Никопол. Те превзели крепостта и се насочили на изток и на юг в опит да освободят българското население от турските поробители. Отрядите на двамата войводи постигнали впечатляващи успехи. С подвига на Дели Марко е свързана легендата с кръста, издълбан в скалните масиви край Джулюница.

Местните хора разказват, че когато турците отвлекли млади български девойки Дели Марко се впуснал в неравна битка, за да ги освободи. Юнакът надделял над противниците си. По време на решаващата битка, която се разиграла край Джулюница, той замахнал толкова силно с меча си, че разсякъл скалата и на нея се образувал кръст. Специалисти твърдят, че образуванието не може да е дело на човешка намеса през последните няколко века.

Мястото с кръста на отвесната и надвиснала над реката скала е недостъпно. В района са монтирани пейки за отдих, изградено е барбекю. Почти отвесният няколко десетки метра бряг е обезопасен с мантинели и оградна мрежа. На една от каменните площадки е монтиран пилон с българския трибагреник. По брега на реката са обособени привлекателни зони за отдих с детски площадки. Районът се превръща в привлекателно място за краткотраен отдих не само за жителите на общината, но и за гости от съседни райони.

Автор: Петър МАРИНОВ, с. Ценово, област Русе

                                                             

Тази публикация е подкрепена от програмата за безвъзмезда помощ "Местни медии за демокрация" от Journalismfund Europe" 

 

 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори