Освобождават се от такси за обучение бъдещите медицински сестри и акушери

Кабинетът утвърди и таксите за висшите училища, като средното увеличение е по-малко от 10 %

Освобождават се от такси за обучение бъдещите медицински сестри и акушери Снимка: архив

Специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ от професионално направление „Здравни грижи“ стават защитени и студентите ще бъдат освободени от такси. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след днешното заседание на правителството. Той добави, че 15 % от приема в направление „Медицина“ ще се обвърже с договори за работа с лечебни заведения като мярка за насърчаване повече млади лекари да останат в България, след завършването си.

Медицинското ни висше образование е едно от най-търсените, най-скъпите и най-конвертируемите в Европа, подчерта министър Вълчев. Той съобщи, че България е на първо място на Балканския полуостров по чуждестранни студенти по медицина и на първо място в ЕС по брой чуждестранни студенти като процент в медицинското висше образование. Министър Красимир Вълчев каза, че делът на завършилите медицина, които напускат страната ни, вече е под 20%, докато допреди години е бил над 40%.

Също така 15 % от приема в специалности „Икономика“ и „Администрация и управление“ ще се обвърже с оценка от матура по математика. „Трябват ни икономисти с математически умения“, посочи министър Вълчев и разясни, че от следващата учебна година този процент ще се увеличи на 50.

„Правим диференциране на по-търсените специалности в списъка със защитени. Имаме голям недостиг на инженери и ни трябват таргетирани мерки, за да го преодолеем, ако искаме икономиката ни да расте“, каза министърът. Като защитени специалности се добавят „Хидростроителство“ и „Взривна техника и технологии“. От професионално направление „Хранителни технологии” стават защитени още „Технология и качество на храните“, „Технология и качество на парфюмерията, козметиката, растителните масла, шоколадовите и тютюневите изделия“, „Технология на зърнените, хлебните и сладкарските продукти“ и “Технология, контрол и качество на напитките“.

„Ще подкрепим и подготовката на бъдещи учители по математика, информатика, информационни технологии, физика, химия и природни науки – те ще се обучават без такси“, отбеляза министърът и обясни, че в момента това са позициите с най-голям недостиг в училищното образование.

Кабинетът утвърди и таксите за висшите училища, като средното увеличение е по-малко от 10 %.

Средният размер на годишната такса за обучение на студенти ще бъде 1050 лева, а средният размер на таксата за кандидатстване - 60 лева. При 14 държавни висши училища няма промяна в размера на таксите за обучение на студенти за академичната 2025/2026 година. При 19 държавни висши училища размерът им се увеличава спрямо академичната 2024/2025 година.

Студентите от 26 защитени специалности и седем приоритетни професионални направления в държавните висши училища ще бъдат освободени от такси за обучение.

Годишната такса за обучение в държавните висши военни училища ще бъде средно 1180 лева, а тази за кандидатстване - 50 лева. Средната годишна такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще бъде в размер на 1650 лв., а в научните организации - 845 лв.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори