Парламентът се отказа да разглежда свалянето на депутатски имунитети

Предложението за отпадане на тази точка от дневния ред беше внесено от "Възраждане"

Парламентът се отказа да разглежда свалянето на депутатски имунитети Снимка: архив

Парламентът се отказа от разглеждането на исканията, внесени от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, за сваляне на депутатските имунитети на народните представители Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ДПС-ДПС и Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров от "Възраждане". 

Припомняме, че срещу Ибрямов и Рангелов има няколко обвинения, сред които за търговия с влияние. А четиримата депутати от "Възраждане" участваха в протестите и безчинствата след това пред сградата на Европейската комисия в София.

Предложението за отпадане от дневния ред на точките, свързани с депутатските имунитети, бе направено от Петър Петров от "Възраждане" и бе подкрепено след процедура по прегласуване със 120 гласа "за", 68 - "против", 35 - "въздържал се". 

Процедурата по прегласуване поиска Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало". Той заяви, че има моменти, в които трябва да се види дали се подкрепя европейският път на България, или съдружни партии на обявената за дясно екстремистка Алтернатива за Германия, предава БТА. 

След поисканото прегласуване предложението отново бе подкрепено от 120 депутати. От тях 61 народни представители на ГЕРБ-СДС, един от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), 30 от "Възраждане", 18 от "Демокрация права и свободи" - ДПС и 10 от "Величие". Срещу отпадането на точката гласуваха депутатите от ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало" и 11 от "Морал, единство, чест" (МЕЧ). С "въздържал се" гласуваха един от депутатите на ГЕРБ-СДС, 17 от "БСП-Обединена левица" и 16 от "Има такъв народ" (ИТН).

Преди това депутатите отхвърлиха предложението на ПП-ДБ да разгледат проект на решение за създаване на временна комисия за депутатските имунитети с 28 гласа "за", 107 - "против" и 64 - "въздържал се".

Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" заяви, че не става дума просто за хулиганство, а за политическо мотивирано насилие срещу европейски институции, срещу полицейски служители.

Явор Божанков от ПП-ДБ се обърна към колегите си от ГЕРБ-СДС, като отбеляза, че с това гласуване слагат "чадър" над хора, които извършиха не просто нападение срещу някаква сграда, а срещу Дома на Европа, срещу европейска институция и това по думите му е рецидив в поведението на партия "Възраждане".

От "БСП-Обединена левица" призоваха за отпадане на имунитетите на всички народни представители. 

"Нашето мнение е, че защитата трябва да падне за всички и ние ще подкрепим всяко искане на главния прокурор, но сега ще губим ценно време. Ще внесем искане за сваляне на всички имунитети и така депутатите няма да са недосегаеми", посочи Драгомир Стойнев.

А от ПП-ДБ заявиха, че всички поискани имунитети трябва да бъдат доброволно дадени. "Призоваваме всички да се откажат от защитата си, както сме направили ние. Поискахме от Киселова да създаде Комисия за разглеждане на имунитетите - това е европейски стандарт. Тя не уважи това искане. Показваме доколко България е европейска. Ще искаме сваляне на имунитети на депутати от "Възраждане", но без задържане под стража, защото те няма да се укрият", коментира Кирил Петков.

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски определи отпадането на точката за имунитетите като "жалка работа". "ПП-ДБ спасиха дерибеите и фашистите, но това е най-малкото. Наблюдаваме един изчерпан парламент. Ако продължат така, всичко е свършило. Очаквам програма от управляващите. Време за избори не е, но ще трябва да почнат да работят. Търпението ми се изчерпва и се надявам да вземат мерки", подчерта Пеевски.

„От началото на заседанието се направиха няколко опита имунитетите да не бъдат свалени. Първо, oт ПП предложиха комисия в техен стил, която 3 – 4 месеца да замотае казуса и той да не бъде разгледан в зала, и сега с много странно гласуване точките отпаднаха от дневния ред“, каза Радостин Василев. „Трайно поддържаме тезата, че имунитетите трябва да се дават, въобще този институт най-вероятно трябва да изчезне от Конституцията“, добави той. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори