Завой надясно в Белгия - за пръв път ще е управлявана от националист

Той застава начело на коалиционно правителство, съставено от 5 партии и след 7 месеца на тежки преговори.

Завой надясно в Белгия - за пръв път ще е управлявана от националист Снимка: БТА
Новият белгийски премиер Барт Де Вевер (отпред в средата) заедно с министрите от правителството си по време на церемонията по полагане на клетва на кабинета

Завой надясно в Белгия - лидерът на фламандските националисти Барт Де Вевер положи клетва като премиер. 

Петдесет и четири годишният политик, който през последните години спря да подкрепя исканията за независимост на Фландрия, положи клетва пред белгийския крал Филип заедно с 14-те министри от правителството си. Това стана на церемония в кралския дворец в Брюксел.

Той застава начело на коалиционно правителство, съставено от 5 партии и след 7 месеца на тежки преговори. 

Поделена на две големи общности - френско-и нидерландскоезична - Белгия се характеризира с изключително сложна политическа система, при която свръхпродължителните преговори за съставяне на правителство са по-скоро правило, отколкото изключение. Рекордът беше поставен в периода 2010 - 2011 г., когато те продължиха цели 541 дни, информира БТА. 

Този път на масата за преговори седнаха пет политически формации, след като изборите през юни не излъчиха ясен победител. Водеща в преговорите беше консервативната партия "Нов фламандски алианс" (НФА) на Де Вевер, тъй като на вота тя стана първа политическа сила.

 Де Вевер е първият националист, който ще управлява Белгия. През последните години неговият "Нов фламандски алианс" се отказа от идеята за независимост на Фландрия. Досега новият белгийски премиер беше кмет на Антверпен.

Новоназначеният белгийски премиер Барт Де Вевер каза днес в рамките на първото си участие в среща на върха на ЕС, че би било грешка, ако Европа смята, че може да се защитава сама, и добави, че тя трябва да продължи съюза със САЩ по линия на НАТО, предаде Ройтерс.

В изказването си новият лидер на Белгия обеща също да увеличи размера на средствата, отделяни за отбрана. "Надяваме се да повишим военните разходи до 2% от брутния вътрешен продукт. Разговорите за по-амбициозни цели в тази посока са за по-късен етап", посочи Де Вевер пред репортери преди неформалната среща на европейските лидери в Брюксел.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори