Във вчерашния ден станаха ясни резултатите от повторно назначената тройна съдебно-медицинска експертиза по случая „Явор“. Те показват, че кокаинова интоксикация е причинила смъртта на 36-годишния Явор Георгиев на 7 юни във Варна. Припомняме обаче, че изтекли записи показваха и действия на полицаи спрямо него – заради това има образувано дисциплинарно производство спрямо органите на реда, участвали в ареста на младия мъж.
„Никаква нова информация не внася тази експертиза по случая – тя потвърди вече известното, всякаква липса на полицейско насилие, което да е причинило смъртта на задържания Явор Георгиев“, категоричен е Галентин Грозев (на снимката вляво) от Синдикален алианс „Сигурност в МВР“ и адвокат на полицаите от Варна.
Във вчерашния ден в студиото на „Тази сутрин“ зам.-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров каза, че вижда превишаване на полицейските правомощия и употреба на сила – след като са поставени белезниците на Явор Георгиев.
„Това, което направи зам.-министърът Тони Тодоров, е противоречие с клетвения риск, който е подписал като зам.-министър – той наруши Конституцията. Да се произнасяш преди приключване на наказателното и дисциплинарното производство на вина - това е нарушаване на презумпцията за невиновност“, каза Галентин Грозев пред bTV.
И уточни, че това не означава задължително мълчание от страна на зам.-министъра от МВР, а „произнасяне обективно с позоваване на факти“.
По думите му един министър на вътрешните работи като Даниел Митов, който преди това е бил министър на външните работи, трябва да има достатъчната дипломатичност, а не да нарушава Конституцията. Грозев е на мнение, че това, което се вижда, и това, което го дават по телевизията за евентуално насилие срещу Явор Георгиев, не е задължително да е истината. Истината е какво ще установи крайният резултат на експертизите, обясни Галентин Грозев. Той попита риторично какви удари е имало, след като няма дори и следа.
Според него се настройва общественото мнение срещу полицаите - в момента със и без основание се уволняват служители на МВР, дори и когато не може да се предположи, че става въпрос за полицейско насилие. Грозев смята, че боди камерите, които полицаите трябва да носят, биха помогнали в подобни случаи да се изясни има или не полицейско насилие.
„Аз, за разлика от колегата, не съм директно свързан с този случай, но фактите трябва да се изяснят. Експертизата е само един етап от тези факти. Проблем с полицейското насилие в България има и ние не трябва да си затваряме очите пред това, което изобщо не означава, че се произнасяме по този конкретен казус, но това е проблем, който е идентифициран през последните три десетилетия“, каза адвокат Александър Кашъмов, част от програмата „Достъп до информация“. "Част от полицията се държи като Коза Ностра", изтъкна адвокат Кашъмов, според когото има потенциал за развитие вътре в МВР.
Напиши коментар