Историческо постижение за България. 27-годишният тежкоатлет от Айтос Емил Кръстев стана първият български трибоец, който печели световната титла в категория до 93 кг на Световното първенство в Кемниц, Германия. Той не остави никакви шансове на конкурентите и с общ резултат от 910 кг завоюва златния медал.
В Кемниц Емил Кръстев е единственият в тази категория, който минава границата от 900 кг в трибоя (315 кг клек, 240 кг лежанка и 355 кг мъртва тяга), съобщава bTV. Зад него са световният шампион от 2024 г. шведът Густав Хедлунд с 897,5 кг – цели 12,5 кг по-малко от Кръстев, и двукратният шампион на планетата американецът Джонатан Кайко с 893,5 кг.
Победата на Емил Кръстев е своеобразен реванш срещу Хедлунд. На световното през 2024 г. двамата завършват наравно – с 895 кг трибой, но Кръстев губи титлата заради по-високо лично тегло от… 125 грама.
Освен световна титла в трибоя, Емил Кръстев завоюва още два медала в Кемниц: бронз на клек и сребро на лежанка, където поставя и личен рекорд. За него това е пето отличие от световни първенства по силов трибой. Той е двукратен вицешампион (2022, 2024) и двукратен бронзов медалист (2021, 2023).
През януари 27-годишният българин счупи световния рекорд в класическата дисциплина в категорията си на първенството по пауър лифтинг в Шефийлд. Там той подобри върховото постижение на американеца и бронзов медалист от шампионата на планетата през 2023 г. Гавин Адин с 16,5 кг. Кръстев събра общ сбор от 917,5 кг в трите движения.
Какво е силов трибой?
Силовият трибой (или пауър лифтинг) е вид силов спорт, който се състои от три движения – клякане с щанга (клек), вдигане от лег и мъртва тяга. Крайният резултат (който е в кг) се определя от сбора на най-добрите опити на състезателите от трите движения.
Спортът произхожда от Обединеното кралство и САЩ през 50-те години на XX век. Първото световно първенство по силов трибой (за мъже), което се провежда под егидата на международната федерация по пауър лифтинг, се състои през ноември 1972 година в Харисбърг, САЩ.
От 2014 година силовият трибой се разделя на два вида: класически (без помощна екипировка) и екипировъчен (с помощна екипировка).
Напиши коментар