Премиерът Бойко Борисов се разгневи по време на интервю за Нова телевизия днес. Реакцията му беше по повод въпрос за медийния комфорт, който получава от изданията на депутата Делян Пеевски. Борисов призова Пеевски и контролираните от него медии да пишат само лоши неща, така както правила "Нова телевизия", собствениците на която, според него, имали връзки с ДПС и БСП, коментира "Медиапул".
По повод анализа на лабораторията на Иван Костов за горивата, в който се твърди, че Лукойл ощетява държавата, Борисов отново демонстрира гняв и заяви: "Когато приватизираха Нефтохим Бургас, г-н Костов беше премиер, така че той много добре е знаел какво прави. Аз не мога да вляза в неговия стил на разговор, защото мисля, че не е прав. Най-добре е било тогава да дойде някоя друга компания, но така е преценил, така е направил. Мога да успокоя г-н Костов, че с това, което правим в момента – с 60% се вдигнаха приходите при горивата. През зимата сме започнали с 30% повече бира да пием през зимните месеци."
Партиите-партньори на ГЕРБ в управлението трябва да благодарят на ДПС, защото заради движението има правителство, каза още Борисов в интервюто. Формацията на Местан пък ще стане приемлива за разговор с останалите, когато Делян Пеевски не е депутат. Едновременно с това България е изпреварила Румъния в борбата с корупцията още в предходния мандат на ГЕРБ, обясни министър-председателят. "Радвам се, че сме изпреварили Румъния във всяко едно отношение - борбата с корупцията, данъците, усвояването на евросредствата“, каза още премиерът.
Според него България вече е минала през периода, когато политици са "били влачени с белезници" и показвани по телевизиите.
За да подсили примера си, Борисов уточни, че самият той е “разхождан“ в прокуратурата, а същото се е случило и със Станишев. На въпрос защо тогава няма осъден политик, министър-председателят не отговори.
За независимостта на главния прокурор
За сметка на това премиерът на няколко пъти подчерта, че прокуратурата е независима "като в Румъния“. Според него доказателство за това са делата срещу Цветан Цветанов. "Как ще го изберем ние Цацаров, избра го ВСС. Ако го бях избрал аз, щеше да е страхлив, а не да съдят Цветанов", обобщи Борисов.
Той за пореден път нито потвърди, нито отрече автентичността на изтеклия в публичното пространство разговор от къщата му в Банкя, в който бившият градски прокурор на София Николай Кокинов му казва "не се смей, ти си го избра“ (главния прокурор – бел. ред). "Незаконни записи не се коментират“, заяви Борисов.
Малко по-късно, докато обясняваше за независимостта на главния обвинител той за пореден път разказа за съвместните оперативки между изпълнителната власт и Цацаров. Веднага след това побърза да уточни, че те били посветени на контрабандата.
Борисов допълни, че лесно могат да се започнат дела срещу бившите премиери Пламен Орешарски и Сергей Станишев, но при липса на сериозни доказателства за престъпления от тяхна страна, това ще е лов на вещици. "Моята работа е осигуря стабилност", допълни Борисов.
След това премиерът отново се върна на независимостта на прокуратурата и обясни, че за Цацаров се "правят внушения“. Подобна теза преди месеци разви за себе си самият главен прокурор, който се опита да иронизира "внушенията“, че е човек на Борисов или Делян Пеевски.
"Какво да направи Цацаров, за да покаже, че е независим, да дойде да ни задържи? Главният прокурор в България не е подчинен на никого", потрети премиерът.
Той обобщи също вижданията си за съдебната реформа, уточнявайки, че тя не е на правосъдния министър Христо Иванов, а на цялото правителство. Вместо да обясни основните ѝ принципи обаче Борисов се съсредоточи върху тезата си, че настоящият състав на Висшия съдебен съвет трябва да бъде сменен предсрочно. Именно тази теза на Борисов е основният аргумент на опозицията срещу четвъртата поправка в конституцията, която регламентира разделянето на ВСС.
Да благодарят на ДПС
Той коментира и твърденията, че правителството е зависимо от ДПС.
"Преди година внушиха, че Нова телевизия е моя, сега внушават, че ГЕРБ е с ДПС. Не трябва да слагаме ДПС като брошка на ГЕРБ", каза още Борисов.
Веднага след това обаче министър-председателят заяви, че ако не е било движението правителството му не е могло да остане на власт. "Ако данъците не бяха останали тези, ГЕРБ излизаше от властта. ПФ и РБ дължат това, че има правителство е на ДПС, защото подкрепиха данъците. А тогава РБ и ПФ ги нямаше в пленарна зала“, каза Борисов припомняйки случая, в който ДПС и ГЕРБ гласуваха за запазването на плоския данък. И пак заяви: "Трябва да благодарят на ДПС за правителството“.
Въпреки, че и този път Борисов избегна коментар за фигурата на скандалния депутат и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски, той заяви, че ДПС ще станат приемливи за разговор с другите партии едва когато Пеевски не е народен представител.
Премиерът потвърди, че е провеждал срещи както с Цветан Василев, така и с Пеевски.
За 4 години имах 4 срещи с Цветан Василев, всички ги помня много добре, каза премиерът.
С депутатът от ДПС премиерът е имал също толкова срещи. На тях народният представите бил активен по програмите, които помагали на хората в смесените райони.
За популизма и сътрудничеството с ДПС
Коментирайки предложението от президента въпроси за референдум, Борисов обяви, че те са хубави. Той обаче уточни, че прагът за валидност на референдумите остава висок, за да се избегнат допитвания до народа по популистки теми.
"Ако има нисък праг, референдумите ще се използват за политика, има толкова много популистки партии", обяви премиерът. По този начин той оправда породеното взаимодействие между ГЕРБ и ДПС, които в пленарна зала отхвърлиха възможността за нисък праг на валидност на допитванията.
"Ами ако ГЕРБ реши да бъде популистка партия и пита хората искат ли заплата от 10 000 лева или искат ли да се пенсионират на 30 години?“, запита Борисов.
За КТБ
Попитан как приема твърденията, че в ситуацията около КТБ държавата работи на страната на Пеевски, Борисов обяви, че откакто е на власт е направено всичко да се изплатят парите на вложителите и държавата да си получи парите.
Според него, предвид авторитета на фирмата, наета да разследва всички подробности около фалита на КТБ, в най-лошия случай държавата ще загуби 860 млн. лева. Премиерът обеща, че до няколко месеца нейното разследване ще покаже дали Цветан Василев или Делян Пеевски са раздавали повече съмнителни кредити.
Връщайки се към съдбата на КТБ премиерът посочи, че вината за нейния фалит е на бившия премиер Пламен Орешарски и неговия финансов министър Петър Чобанов. "С общинска банка Орешарски и компания направиха репетиция за КТБ, но одържахме. Прокуратурата работи по установяване на виновни, надявам се че тях двамата ги проверяват за бездействието", обобщи Бойко Борисов.
„Да ги избием и изселим – не можем, да продължаваме да живеем така –не можем“
Според Борисов единственото решение на ромския въпрос е спазването на закона. "Да ги избием - не може, да ги изселим - не можем, да им направим жилища - няма пари, да се толерира този начин на живот - не може, така сме живели от векове. Те трудно искат да учат и да се интегрират, като численост нарастват", така премиерът описа ситуацията.
По повод случая Игнатиево Борисов подчерта, че не трябва фокусът да е върху това, че приходи за милиони се укриват от роми. "Бояна, Драгалевци, Симеоново също има огромни къщи на социално слаби хора", посочи премиерът.
Според него два имота с две къщи в Иганово вече са запорирани. Борисов смята, че този път ще се стигне до конфискация. В отговор на въпрос, премиерът каза, че редовно следи какви гласове получава ГЕРБ от ромските махали. "Има огромни гета, където сме трети, или четвърти", обяви Борисов.
"Много ми се услади борбата с контрабандата"
"Много ми се услади борбата с контрабандата. Искам да уверя контрабандистите, че това не е само временно", коментира още премиерът.
"В бюджета сме събрали 2 млрд. повече от миналата година – от акциз, данъци, от борбата с корупцията, горива, цигари, алкохол. Вече се наблюдава всеки ТИР при влизането на границата чрез видеокамери, всяка една цистерна се проследява с GPS", похвали се Борисов.
Напиши коментар