Районните избирателни комисии, както и Централната избирателна комисия нямат правомощия да коригират установени от видеонаблюдението нарушения в протоколите. Това обяви зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева пред БНТ.
"Законодателят не предвиди възможност и право нито на районните избирателни комисии, нито на ЦИК, когато установят някакви грешки при попълване на протоколите, в резултат на видеонаблюдението, да имат право да коригират протоколите на СИК", заяви Матева. Тя припомни, че с промяна в Изборния кодекс от 2021 г. видеонаблюдението е било въведено като мярка на прозрачност, но според нея може би е трябвало да има и дисциплиниращ ефект към членовете на СИК.
"За съжаление виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборния кодекс, някои граничещи с престъпления. Има санкция за нарушения на разпоредбите му – глоба", но „като последствие от действията им не могат да бъдат коригирани протоколи“, посочи Матева.
"Не са обсъждани промените на ИК с ЦИК, когато са приети последните промени в Изборния закон. ЦИК има предложения, които нито са разглеждани, нито са обсъждани", подчерта Матева. Като пример тя посочи процедурата за назначаване на СИК, синхронизиране на регистрацията на партии и коалиции.
"Резултатите от изборите се попълват от СИК в протоколите. Подписвайки се, резултатите от изборите са официални данни", посочи Матева. Според нея е добра практиката да има наблюдатели и застъпници на партии в СИК, които да гарантират честността и вярното отчитане на вота.
Попитана дали това са най-нечестните избори, тя посочи, че ЦИК не е давала такава оценка на изборите.
"Нашата работа винаги е насочена към това винаги да бъдат организирани изборите по начин, по който всеки избирател да може да гласува и гласът му да бъде отчетен така, както изисква Изборният кодекс и да послужи за определяне на резултата", заяви тя.
Говорителят на ЦИК Росица Матева коментира, че след въвеждане на видеонаблюдението единствените избори, които са произведени и впоследствие оспорени, са местни избори. "Имахме случай, в който някои от административните съдилища изискваха записи от видеонаблюдението и ги съобразяваха при произнасянето си. Там се допуска повторно преброяване", обясни Матева.
По повод репортаж на БНТ, че в няколко секции при попълване на протоколите гласове на „Величие“ се нанасят в графата за други формации, съответно на по-долен или по-горен ред, Росица Матева заяви, че не мисли, че този случай „трябва да бъде опасен за доверието“.
По думите й установяването на несъответствията в гласовете не означава, че те трябва да се пренасят механично.
"Но едва ли са само за "Величие". Съвсем е възможно да се балансират нещата, включително да се увеличи тази разлика, която е необходима на тази партия, за да влезе в парламента", коментира Матева.
Попитана дали има предложение видеозаписите да служат като основа на редакцията на протоколите при установени несъответствия Матева заяви:
"Трябва да се обмисли много внимателно, защото при 11 626 секции с видеонаблюдение трябва да има физическо време да се прегледат записите. Ако те се преглеждат и служат за корекция, не могат да бъдат обявени резултатите за 4 дена, трябва да има време да бъдат прегледани протоколите и да бъдат коригирани".
"Единствено съдът може да коригира резултата или да го обяви за недействителен", каза още Матева.
Органите, които имат право да сезират Конституционния съд, са 1/5 от народните представители, президентът, Министерският съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд и главният прокурор, каза също говорителят на ЦИК.
Ако изборите бъдат оспорени и съдът разпореди повторно преброяване на бюлетините, тогава ще се отворят чувалите и ще се установи вотът, който носят, обясни пред NOVA и председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
ЦИК може да подаде сигнал към МВР и прокуратурата. Така е направено и в случая с Белица, където на видеонаблюдението се вижда как членка на СИК държи химикалка и отбелязва нещо в бюлетините. „МВР може да установи дали е извършено престъпление. Членовете на СИК носят съответната отговорност”, обясни още Нейкова.
При съмнение за неправилно попълнен протокол, може да има отваряне на чувалите, но в РИК, в присъствието на всички членове на СИК, обясни още Нейкова. Веднъж вече предадени в ЦИК, няма законово основание да се отварят чували.
Тя обясни още, че около 220 секции не са излъчвали броенето. Като причината може да е липсата на добър интернет. Тепърва ще се установява дали има запис. Ако няма, членовете ще понесат административна санкция, която е глоба.
Напиши коментар