Д-р Мерал Расим завършва Медицина през 2016 г. в МУ - Плевен. През месец декември 2020 година придобива специалност Кардиология в същия университет. Тя е част от екипа на СБАЛК "Медика Кор" от 2016 година, като паралелно с работата си в кардиологичната болница преглежда и амбулаторно пациенти в ДКЦ-2 - Русе. Участвала е в многобройни международни и национални кардиологични конгреси, както по ехография, така и за инвазивна кардиология.
Лятото е в разгара си и жегата обхвана цялата страна. А Русе за поредна година е градът с поредица от температурни рекорди, след като термометрите на няколко пъти стигат 40 градуса. Медицинските специалисти предупреждават, че горещините са опасни за децата и за възрастните. Как обаче да се предпазим от прегряване? Необходимо ли е да променим дневния си ритъм, ако имаме проблеми с кръвното налягане и сърцето? Как да се грижим за децата в жегата? Подходящо ли е да спазваме диети през горещите летни дни? На тези и още въпроси потърсихме съвети от д-р Мерал Расим - кардиолог в СБАЛК "Медика Кор" – Русе.
Изключително чувствителни в топлото време са хората над 60 години, бебетата и децаta, коментира кардиологът д-р Мерал Расим. Пациентите, които страдат от сърдечно-съдови заболявания, също попадат в т.нар. рискова група. Именно те трябва да са особено внимателни в горещите дни. „Нужно е да не се подлагат на слънце в най-голямата жега, между 11:00 и 16:00 часа. И при възможност да бъдат на хладно и сенчесто място“, съветва специалистът.
По думите на д-р Расим важните съвети през лятото са свързани с приема на повече течности, съобразяване на облеклото и спазването на лесни за изпълнение препоръки, които могат да съхранят нашето здраве. „Приемът на течности, най-вече на вода, е от съществено значение в горещините. Причината е, че недостигът на вода води до дехидратация на организма, стига се до загуба на електролити, сърдечният ритъм се покачва, артериите се разширяват, променя се метаболизмът. Всички това може да причини спадане на кръвното налягане и да се стигне дори до припадъци“, предупреждава кардиологът. Необходимото дневно количество вода на ден е препоръчително да е минимум два литра.
Що се отнася за хората, които приемат медикаменти за сърце и кръвно налягане, често при тях се налага да се променят дозите или дори да спрат за определен период някои от лекарствата им през лятото. „Затова профилактичните прегледи не бива да се пренебрегват през летния сезон“, коментира д-р Мерал Расим. В компетенциите на специалиста е да прецени дали трябва да се смени терапията, според индивидуалните показатели на пациента.
От началото на лятото се отчита ръст на пациентите, които търсят медицинска помощ с оплаквания като виене на свят, обща отпадналост и ниски стойности на кръвното налягане, коментират медицинските специалисти. Д-р Расим припомни първите симптоми на топлинен удар – учестен пулс, отпадналост, гадене и повръщане, сухота в устата, крампи в мускулите. При подобна симптоматика човек е нужно да отиде в най-близкото прохладно място и да потърси медицинска помощ, допълни кардиологът. Специалистът добави, че при прегряване особено при работа на открито, хората веднага трябва да спрат дейностите, да охладят тялото си и да приемат на глътки хладка вода, но не много студена.
Полезните препоръки към всички са свързани и с избора на подходящо облекло за летните дни. Д-р Расим съветва да се носят прохладни и светли дрехи. При възрастните хора и децата шапката е задължителна при излагане на пряка слънчева светлина. Важно е да се внимава с начина на хранене. „За предпочитане са по-леките храни като плодове и зеленчуци, както и да не се прекалява с мазните продукти. Кафето, например, може да се замести със солен айрян. Алкохолните напитки не са за предпочитане в жегите“, съветва кардиологът.
Хората често пропускат правилото да са внимателни при директното излизане от климатизирана стая в горещините, предупреждава лекарката. По думите на д-р Мерал Расим разликата на температурите в затворените помещения и тези навън е допустимо да са до 10-ина градуса.
Децата също попадат в рисковата група в големите жеги, казват медиците. Малчуганите имат по-ускорен пулс и затова при тях не бива да се изключва появата на някои ритъмни нарушения. Родителите трябва да знаят, че метаболизмът на малките момичета и момчета не е така устойчив като при възрастните.
Напиши коментар