Министърът на вътрешните работи Даниел Митов съобщи, че отстранява директора на Областна дирекция на МВР - Варна. Митов уточни, че това е продиктувано не от професионалните качества на Андрей Ангелов, а защото е необходимо управленско действие, за да започне възстановяването на доверието към полицията във Варна.
Причината за посещението на министъра във Варна е напрежението, възникнало след смъртта на 36-годишния Явор Георгиев. Близките и приятелите на младия мъж излязоха на протест, тъй като смятат, че срещу него е оказано полицейско насилие и настояват за пълно изясняване на истината.
"Преди по-малко от два месеца направих обиколка по всички областни дирекции и много ясно бяха дадени инструкции, че заради перманентните случаи на превишаване на полицейски правомощия, ръководителите трябва да проведат обучения на служителите и те трябва задължително да носят боди камери", каза Митов. „За съжаление, сега констатираме трагичен случай, при който отново виждаме превишаване на полицейски правомощия“, допълни министърът.
Според Митов е необходимо да бъдат предприети още по-драстични мерки за спазването на правилата за носенето на боди камери от служителите. Той допълни още, че ще бъдат променени вътрешните наредби и правила на ведомството, така че неносенето и неактивирането на боди камери да стане дисциплинарно наказуемо. Двамата полицаи, срещу които се води дисциплинарно производство във Варна, дори не са ги взели, посочи Митов.
Случаят във Варна е от 7 юни, когато беше съобщено за смъртта на 36-годишния Явор Георгиев в психиатрична клиника в града. Георгиев извикал полиция от къщи, като съобщил, че майка му е отвлечена, а около блока му има съмнителни хора, които копаели. Когато пристигат, униформените го намират - вече пристигнал в близка бензиностанция, във видимо неадекватно състояние. Викат линейка, но при появата ѝ мъжът започва да буйства и се налага да му бъдат поставени белезници, за да може медиците да го откарат към болницата. В крайна сметка Георгиев бил откаран в психиатрията, но малко след това издъхнал.
След случая неговите близки проведоха протест и поискаха проверка за полицейско насилие. Те разпространиха видео от охранителните камери на бензиностанцията, където бил арестуван. На кадрите се виждат опитите за разговор между Явор Георгиев и двамата полицаи, опитът за арест от тяхна страна и това, че те използват сила, за да закопчаят мъжа. След 15-ата минута на записа се вижда как полицаите са върху арестувания и нанасят удари с ръце и крака по тялото му.
„Не са основателни действията на служителите на МВР. Защо се стига до силово задържане и защо те продължават да душат човек с белезници, които са зад гърба? Вижда се, че главата му започва да посинява”, твърди приятел на Явор - Свилен Славчев, цитиран от NOVA.
За последните 20 години срещу България има десетки осъдителни присъди за превишаване на полицейски правомощия, каза още министърът. Според него има начини при арести да се деескалира напрежението, независимо от състоянието на човека. Дали двамата полицаи ще носят освен дисциплинарна и наказателна отговорност, според министъра ще стане ясно след изясняването на всички факти и обстоятелства около случая с Георгиев.
Във връзка с освобождаването на началника на Второ полицейско управление и преназначаването му на друга длъжност Митов коментира, че уволнението от системата на МВР изисква първо да се произнесе дисциплинарната комисия, образувана по случая. Преди нейния доклад служители няма как да бъдат уволнени, тъй като съдът ще ги възстанови, обясни министърът.
Според съдебномедицинската експертна справка, изготвена от трима лекари, Георгиев не е починал от задушаване, причинено от притискане на шията, гръдния кош или корема, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Непосредствената причина за смъртта на мъжа е остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност, предизвикани от оток на мозъка, което говори за интоксикация. По-късно стана ясно, че ориентировъчни бързи тестове на кръвта и урината на загиналия показват употреба на дрога - кокаин и тетрахидроканабинол (наркотичното вещество в марихуаната). Това заявиха от Районната прокуратура в морската столица.
По-късно БНТ съобщи, че втора кръвна проба на починалия след полицейски арест във Варна Явор Георгиев, направена във ВМА, потвърждава данните от първата - младият мъж е приел много големи дози кокаин. "По света и у нас" публикува и химико-токсикологичната експертиза от Военно-медицинската академия.
Според експертите наркотикът е взет от 2 до 4 часа преди настъпването на смъртта и е в десетки пъти по-голяма концентрация от обичайната. Заключението на експертите е, че е налична остра интоксикация, която самостоятелно може да доведе до смъртен изход.
Анализът на експертите сочи, че кокаинът е приет при наличието на етилов алкохол в кръвта на Георгиев. От това се е получил общ метаболит кокаетилен. Той се отличава с висока кардиотоксичност и може да предизвика ритъмно-проводни нарушения в сърдечната дейност. Според експертите употребата на алкохол, дори в малки количества, води до засилване на токсичните ефекти на кокаина - това може да доведе до кокаинова психоза, при която се наблюдава остра психиатрична криза. Характерно за нея е временна загуба на контакт с обкръжаващата среда и реалността, параноя, халюцинации и делюзии.
Имайки предвид нарушението доверие към полицията в крайморския град, вътрешният министър ще настоява да бъде извършена повторна аутопсия на Явор Георгиев. Митов изрази увереност, че и прокуратурата ще подкрепи неговата позиция. По думите му така ще бъдат избегнати всякакви спекулации, че някой крие или манипулира информация по случая.
Милонов
13.06.2025 • 17:48 ч.Затова са многото предпазители на ел. табло.Когато напрежението е повече от 220 волта,един предпазител се самоизключва,за да се запази главния предпазител и гръмване на цялото ел. табло.Мое иносказание, от първия до последния ред.