Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители.
Според приетите текстове лечебните заведения ще бъдат задължени да се вместят в стойностите, които са им определени в договорите със Здравната каса за съответната година. Здравната каса ще плаща на болниците в рамките на тези стойности и в рамките на бюджета си, като се отчитат и средствата в резерва.
Идеята на мярката е да се ограничи преразхода на здравната каса за болничната помощ. Според опозицията обаче тя ще бъде отменена от съда.
Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ отбеляза, че прогнозният дефицит на НЗОК за тази година се очаква да бъде 270 млн. лв., а за миналата година е бил 146 млн. лв., и още не е разплатен. Сумата от двете е 416 млн. лв., което надвишава целия резерв от 276 млн. лв. на НЗОК. По думите му болниците имат вариант да превишат лимитите, но след като Конституционният съд анулира тези промени, те все пак ще трябва бъдат платени. “Всъщност преместваме финансовото бреме за следващата година“, каза депутатът.
Васил Пандов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ заяви, че болниците са изключително активни да оспорват подобни мерки в съда и това ще се случи и сега. Ще получат всичко заработено от Касата, но в бъдеще с 10% лихва, каза той.
Асен Василев от ПП-ДБ предложи този текст да не се приема, а да се търси трайно решение на проблема: "Предложеният текст, който да ограничи плащанията към болниците, ще постигне едно единствено нещо - тези плащания ще бъдат направени догодина с 10% завишени стойности. Затова ви предлагам този текст да не го приемаме в този му вариант, а да се приеме истински механизъм, с който да се реши проблемът трайно".
Предложението на Василев обаче не беше прието, предаде БНР.
Срещу връщането на лимитите в пленарната зала се изказаха и от "Възраждане" и Алианс за права и свободи.
"Ако върнеш пациента, това нито е морално, нито етично, нито е редно да се направи, но в другия вариант лечебното заведение приема задължението да трупа задължения, а после да обяснява как ги е натрупало тези задължения", каза Хасан Адемов.
Председателят на парламентарната Здравна комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ обоснова необходимостта от втори подуправител, че през годините на Здравната каса са вменявани редица допълнителни функции, което увеличава работата: "Касата вече отговаря за медицинските изделия. Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина на възрастни от Министерството на здравеопазването са прехвърлени в Националната здравноосигурителна каса".
Мнозинството прие създаването на новата длъжност "втори подуправител" на НЗОК, който трябва да бъде избран в срок от 3 месеца след влизането на закона в сила.
Напиши коментар