In memoriam
Ватикана - 21 април 2025
В утрото след Великден, когато още кънтеше ехото на „Христос воскресе“ от балкона на базиликата "Свети Петър" светът се събуди с тъжната вест: Папа Франциск, епископът на Рим, почина на 88 години.
„В 7:35 тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се завърна в дома на Отца. Целият му живот бе посветен на служенето на Господ и Неговата Църква“, обяви със сълзи в очите кардинал Кевин Фарел пред камерите на Ватиканския телевизионен канал.
„Той ни учеше да живеем според ценностите на Евангелието – с вярност, смелост и всеобхватна любов, особено в подкрепа на най-бедните и отхвърлените. С дълбока признателност за примера му като истински ученик на Господ Иисус, поверяваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единния и Триединен Бог“, каза още кардинал Фарел.
С тези думи завърши земният път на един от най-харизматичните и влиятелни понтифекси на съвременната епоха – човекът, който избра името на светеца от Асизи и се опита да живее според неговите идеали – със смирение, отдаденост и милосърдие.
От Буенос Айрес до Ватикана
Роден през 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, Хорхе Марио Берголио е първият папа йезуит, първият от Латинска Америка и първият понтифик извън Европа от повече от хилядолетие.
Той е най-големият от петте деца в семейството си. Баща му е емигрант от Италия, който работи като железопътен работник. Светското образование на Хорхе Марио е химик-технолог, работил е в лаборатория.
Встъпва в ордена на йезуитите през 1958 г., а за свещеник е ръкоположен през 1969 г. През 2013 г., след оттеглянето на папа Бенедикт XVI, Берголио бе избран за 266-ия папа. С този избор Католическата църква направи исторически завой към по-отворен, социално чувствителен и по-малко формален модел на духовно водачество.
Папата на бедните и гласът на съвестта
Папа Франциск бе категоричен критик на несправедливостите в света. Той открито се противопоставяше на глобализацията, капиталистическата алчност и консуматорското общество.В речите си настояваше за солидарност с бедните, за опазване на климата, за диалог в конфликтните зони и реформа в Църквата. Беше първият папа, който нарече сексуалното насилие в Католическата църква „духовна перверзия“ и разсекрети документи от Втората световна война, хвърляйки светлина върху мълчанието на Ватикана по времето на Холокоста.
„Не се срамувайте да преговаряте“, каза папата в интервю по повод войната на Русия срещу Украйна. От началото на руската инвазия в Украйна папа Франциск нееднократно е призовавал диалогът да надделее над „лудостта“ на войната. През 2019 г. Франциск обяви промени, с които католическата църква премахна правото на тайната на понтификата за случаи, свързани със сексуално насилие над малолетни. Два документа забраняват налагането на мълчание на хората, които докладват за извършено от друг насилие или са били жертва на такова. Подкрепят се и практиките на докладване на подозрения за сексуален тормоз до светските власти, които съществуват в държави като САЩ. Решението беше обявено като „епохално“.
През 2023 г. той остро осъди криминализирането на хомосексуалността, настоявайки, че „всички ние сме Божии чеда“.
Великденско прощаване
Само ден преди да издъхне, Франциск, въпреки месеците на тежко боледуване, се появи на балкона на базиликата "Свети Петър", за да благослови десетките хиляди, събрали се на площада. В речта му, която беше изчетена от негов помощник, папата отново призова за мир в Газа и освобождаване на заложниците. След благословията, той за последно обиколи площад „Свети Петър“ с открития папамобил – усмихнат, но видимо отслабнал, с поглед, отправен към небето.
Спомен от България
През 2019 г. папа Франциск посети България под мотото „Мир на земята“. В речта си той призова за солидарност, за отговорна политика спрямо миграцията и нарече страната ни „мост между Изтока и Запада“, осветлявайки духовното и географското ни значение за Европа.
Конклавът – тайният избор
Със смъртта на Франциск започва традиционната надпревара за нов духовен водач.
Конклавът – съветът на кардиналите, които ще изберат следващия папа – се свиква между 15 и 20 дни след смъртта. В него участват до 120 кардинали под 80 години. Гласуването е строго секретно. Всяко гласуване приключва със запалване на бюлетините, чийто дим известява какво се е случило зад затворените врати на Сикстинската капела:
- черен дим – няма избран;
- бял дим – Habemus Papam! – „Имаме папа!“
Този момент, придружен от звъна на камбаните, е най-драматичният в живота на Ватикана – когато кардинал-дяконът излиза на балкона и обявява на латински новия водач на Римокатолическата църква.
Кой ще наследи Франциск?
Кардиналите, които се смята, че имат потенциал да наследят престола във Ватикана, са наричани „папабилити“. Те трябва да са смирени, да са ревностни защитници на католическата вяра и да насърчават добротата. Но ако папа Франциск ни е научил на нещо, то е, че изборите на Светия дух често изненадват дори най-опитните ватиканисти.
Сред спряганите имена за наследници на Франциск са кардиналите:
· Петер Ердьо
72-годишният кардинал Петер Ердьо - архиепископ на Будапеща и примас на Унгария, е избиран два пъти за ръководител на Съвета на европейските епископски конференции - през 2005 и 2011 г., което показва, че се ползва с уважението на европейските кардинали, които съставляват най-големия блок от избиратели с право на глас.
· Райнхард Маркс
71-годишният Маркс е архиепископ на Мюнхен и Фрайзинг. Той е избран от Франциск за ключов съветник през 2013 г., а по-късно е назначен за ръководител на съвета, наблюдаващ финансите на Ватикана.
Консерваторите са скептични към него, тъй като е поддръжник на противоречивия процес "синодален път", който възникна през 2020 г. като отговор на скандалите със сексуални посегателства в Германската църква. Процесът включва обсъждане на теми като безбрачието, хомосексуалността и ръкополагането на жени.
През 2021 г. Маркс предложи да подаде оставка като архиепископ, за да поеме морална отговорност за състоянието на църквата в Германия, но Франциск отхвърли предложението.
· Марк Уеле
80-годишният канадски епископ Уеле ръководи влиятелната епископска служба на Ватикана повече от десетилетие и контролира ключовия център за обмен на информация за потенциални кандидати за ръководители на епархии по света.
Смятан е за по-консервативен от Франциск. Уеле защитава свещеническия обет за безбрачие и поддържа забраната за ръкополагане на жени, но призовава за по-голяма роля на жените в управлението на църквата.
В продължение на близо десетилетие оглавява Папската комисия за Латинска Америка към Ватикана, а от 2019 г. насам неговият кабинет пое разследването на епископи, обвинени в прикриване на извършители на злоупотреби в църквата.
· Пиетро Паролин
70-годишният италиански кардинал Паролин е държавен секретар на Франциск от 2014 г. насам.
Ръководил е спорна сделка на Светия престол с Китай относно номинациите за епископи и е участвал в провалена инвестиция на Ватикана в лондонско предприятие за недвижими имоти, довела до съдебен процес през 2021 г. Самият Паролин не е обвиняем по делото.
Той е възприеман като човек, който ще продължи традицията на Франциск, но като по-трезв и плах дипломатически вътрешен човек.
· Робърт Превост
69-годишният Робърт Превост също е сред фаворитите. В случай че бъде избран, той би бил първият папа, роден в САЩ.
Превост има богат опит като мисионер и архиепископ. От 2014 до 2023 г. управлява епархията на Чиклайо, Перу. След това Франциск го изтегля във Ватикана, където днес ръководи влиятелната епископска дикастерия на Ватикана, която отговаря за проверката на кандидатурите за епископи по целия свят.
Той е и председател на Папската комисия за Латинска Америка, където все още има най-много католици.
Шансовете кардиналите да изберат кандидат на неговата възраст, който би могъл да управлява Ватикана цели две десетилетия, са сравнително малки.
· Робърт Сара
79-годишният Сара от Гвинея е пенсиониран ръководител на ватиканската служба по литургията. Смятан е за най-голямата надежда за африкански папа. Има консервативни възгледи и на няколко пъти е влизал в конфликт с Франциск.
· Кристоф Шьонборн
80-годишният Шьонборн, архиепископ на Виена, се счита за консерватор, въпреки че подкрепя някои от по-прогресивните идеи на Франциск.
Критикуван е от Ватикана за това, че не е съгласен с отказа на църквата в миналото да санкционира високопоставени служители за сексуално насилие.
· Луис Тагле
67-годишният Тагле от Филипините беше избран от Франциск за ръководител на ватиканската служба за мисионерска евангелизация, която обслужва нуждите на Католическата църква в голяма част от Азия и Африка.
· Матео Дзупи
Близкият до Фрациск Матео Дзупи е архиепископ на Болоня и председател на Италианската епископска конференция. Той е на 69 години и е тясно свързан с католическата благотворителна организация "Сант'Егидио", която играе важна роля в международните отношения на Ватикана по времето на Франциск.
Дзупи е бил част от екипа на "Сант'Егидио", който помага за договарянето на края на гражданската война в Мозамбик през 90-те години. През последните години Дзупи беше и мирен пратеник на Франциск за войната на Русия в Украйна.
Дзупи е последовател на традицията на Франциск да служи на уязвимите и маргинализираните общности.
Завръщане при Отца
Папа Франциск ще остане в паметта на милиони като „папата на народа“, духовен водач, който носеше тежестта на Църквата с усмивка и кротост.
Неговият живот беше проповед, изречена не с догми, а със състрадание.
Напиши коментар