Комисията за защита на конкуренцията наложи глоби за над 1 млн. лева общо на две млекопреработващи предприятия - заради намерено краве мляко в обявено за овче сирене. Санкцията е наложена след публикации на Българското национално радио и на сдружението "За достъпна и качествена храна" от 2023 г.
КЗК се позовава и на Агенцията по храните, която след сигнал е взела проби от произволно избрани партиди от двете предприятия, изпратила ги е в хърватска лаборатория, която потвърждава наличието на краве мляко в овчето сирене, като в едно от овчите сирена е открито 63% краве мляко, с възможно отклонение от 7.55%, а в сирене на втората фирма - 7% краве мляко.
Проблемните партиди сирене са изтеглени от пазара. И двете фирми оспорват твърденията на Агенцията по храните и на сдружението "За достъпна и качествена храна" за установено наличие на краве мляко в овчето сирене, съобщава БНР.
В решението си КЗК приема, че нарушенията на двете мандри са продължили кратко и са леки, но "предвид характеристиките на продуктите, неблагоприятните последици биха могли да доведат до значителен негативен ефект върху конкуренцията". Затова комисията налага глоби, които са съответно 0,3 и 0,1% от оборота на фирмите. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
"Притеснителното е, първо, дългият срок, в който комисията взимаше това решение. Но трябва да ги поздравим. Несъмнено това е победа за всеки един българин", отбеляза пред БНТ председателят на сдружението "За достъпна и качествена храна" Андрей Велчев.
"Бихме се радвали, ако беше малко по-висока глобата, тъй като тяхната практика е да глобяват от 1% нагоре. Знаем, че те веднъж са признали своята вина пред друг орган, който е Агенцията по храните. Но действително имат един срок от 13 дни, в които могат да обжалват", обясни Андрей Велчев.
Той призова депутатите да дадат зелена светлина на законодателна инициатива на сдружението - да се оповестяват имената на предприятията - системни нарушители.
На въпрос как така две години се проверява наличието на определен тип мляко в сиренето Велчев отговори:
"Знаете, че министър-председателят Желязков започна своя мандат с апел да се върне доверието в институциите. Но понякога това зависи от самите институции и това как те общуват помежду си. За нас е истинско учудване колко дълго пътуват едни писма и колко един орган може да бъде зависим пряко от друг. Няма да говоря по адрес на Агенция по храните, но факт е, че дълго време те с доста голямо пренебрежение отговарят на граждански сигнали, на сигнали от нашата платформа и въобще на неща, засягащи този нов термин "хранителни измами", които засягат стотици българи, засягат и икономиката и определените съсловни организации".
По думите на Велчев бездействието дори в самия бранш на млекопреработването води до спад на доверието сред потребителите. Според него, ако има един системен или въобще нарушител, хубаво е трите големи млекопреработвателни организации да се обединят, да оповестят неговото име и да защитят името на целия сектор. "Защото на мен лично не ми е приятно да слушам колко по-хубаво е чуждото сирене и да виждаме едни групи хора, които пътуват до съседни нам държави да си купят по-качествено сирене, мляко", каза той.
Напиши коментар