Европейският съюз прие осемнадесети пакет санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна, предаде Ройтерс. Пакетът включва мерки, имащи за цел да нанесат допълнителни удари по петролната и енергийната индустрия на Русия.
Предвижда се снижаване на приетия от Г-7 таван за закупуване на руски суров петрол до 47,6 долара за барел, казаха дипломати, предава БТА.
Също така се въвежда таван за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол, в трети страни с изключение на Норвегия, Обединеното кралство, САЩ, Канада и Швейцария.
Санкционният пакет включва и забрана за трансакции, свързани с руските газопроводи "Северен поток", а също така и санкции срещу руския финансов сектор.
В санкционния списък се добавят нови 105 плавателни съда от сенчестия флот. Настоящата забрана за системата SWIFT става пълна забрана за трансакции, а също така се ограничава допълнително достъпа на Русия до модерни технологии и технологии с двойно предназначение, съобщава БНР.
"Приветствам споразумението за нашия 18-и санкционен пакет срещу Русия. Нанасяме удар по сърцето на руската военна машина. Взимаме на прицел банковия, енергийния и военно-промишления сектор, включваме и нов динамичен таван върху цената на петрола", заяви в "Екс" председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Словакия няколко пъти наложи вето на пакета, за да се опита да спечели отстъпки по отделния план за постепенно спиране на руския петрол и газ, който, за разлика от санкциите, не се нуждае от единодушна подкрепа от страните от ЕС.
Словакия продължава да внася руска енергия, включително газ по договор, който е в сила до 2034 г., и често заема проруски позиции по отношение на Украйна.
Във вторник словашкият министър-председател Роберт Фицо заяви, че Словакия няма да блокира санкционния пакет, тъй като е получила гаранции от ЕК за съдействие в случай на потенциален недостиг на газ или скок на цените и транзитните такси, както и съдействие в спорове за потенциални претенции за обезщетение от руския доставчик „Газпром“.
Напиши коментар