Колегиумът на Европейската прокуратура е започнал административно разследване срещу българския представител Теодора Георгиева. На интернет сайта си от Европейската прокуратура съобщават, че европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала за разследването Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия.
Разследването е за евентуални нарушения, извършени от българския европрокурор Теодора Георгиева в рамките на текущо разследване на Eвропрокуратурата. Настоящото разследване е безпрецедентно от съществуването на Европейската прокуратура от 2020 г. Досега тя не е разследвала свой прокурор, пише NOVA.
"Независимостта на всички наши прокурори е една от основните ценности на EPPO и е от съществено значение за изпълнението на нашата мисия", пише в официалното съобщение.
Европейската прокуратура посочва още, че отговорността за оценката на информацията, която е в основата на това административно разследване и се отнася до независимостта на европейския прокурор, лежи върху Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия. А това е основно изискване за назначаване на европейски прокурори и за способността им да изпълняват задълженията си по време на мандата си.
„Това е проверка, тоест не е разследване, което може да приключи с обвинителен акт и вследствие на което някой да носи наказателна отговорност. По-скоро става въпрос вероятно за някакви потенциални нарушения по служба, които могат да доведат до някакъв друг вид отговорност, но не и наказателна”, обясни за NOVA Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
Името на Теодора Георгиева се появи в две писма до български медии, подписани от издирвания бивш следовател Петьо Петров - Еврото. В тях се съдържат два видеозаписа. Твърди се, че и двата са от среща на Еврото с Теодора Георгиева в частния клуб "Осемте джуджета".
В двата записа разговорът е за назначаването на Георгиева за европейски прокурор. Жената, която присъства във видеото е в гръб. Чува се само гласът.
Българската прокуратура назначи проверка за автентичността на първия запис. Вторият беше изпратен преди два дни и в него се говори как от процедурата за назначаване в Европейската прокуратура да бъдат отстранени конкурентите на Георгиева.
От Софийската градска прокуратура потвърдиха за NOVA, че вторият запис е приобщен към проверката, която вече започна Антикорупционната комисия. Тя трябва да установи както кои са лицата на кадрите, така и истинността на твърденията за корупция на магистрати.
"Другият ключов момент е, че от съобщението за текущо разследване не може да се направи заключение, че действащото лице е Пепи Еврото, който пуска записи и записите са предмет на тази проверка. Срещата на българската прокурорка с Пепи Еврото не може да бъде потвърдена със сигурност. Ако тя не е на този запис, най-малко на първия час от публикуването на записа тя трябваше да опровергае. Иначе остава усещането, че записът е истински и показва реалността", коментира Янкулов пред БНР и уточни, че записът се отнася за 2020 г. и определено показва зависимост.
Според него атаката срещу Теодора Георгиева може да е, защото тя е разкрила пробойни за институциите у нас и как "съдействат" на европрокуратурата.
"Връзка между времето на публикуване на записите и поведението на Европрокуратурата от последните седмици може да направим обоснованото предположение, че има връзка. Защото това не е началото на мандата й на Георгиева и поведението на българските институции не е новост. Новото е препозиционирането на Теодора Георгиева.
Чу се за непосредствено предявяване на обвинение на Малинов за газохранилището в Чирен, ново развитие на нещата. Преди дни имаше обвинение за петричкия кмет. Има едни събития, които бележат една промяна, някак си поне по линия на активността на българския офис на Европрокуратурата. И съпоставено с пускането на записите, ни навежда на мисълта, че няма как да няма връзка", допълни Янкулов.
В предаването "Преди всички" той коментира и процедурата на избор на българския прокурор за Европейската прокуратура.
"Голяма част от селективния процес за избор на европейски прокурор протича в съответната държава и когато отиде на европейско ниво има становище на държавата. Няма как тук да се изключи възможността процесът на родно ниво да не страда от всички дефицити по селекция, които виждаме в нашето правосъдие толкова години.
Има и други начини, по които може да се постигне въздействие. Както се коментира на записа, трите кандидатки, изпратени от България, две да бъдат изключени от надпреварата. Ето, едната Десислава Пиронева стана заместник на главния прокурор. Как кандидат може да бъде елиминиран? При нас има "понижаване чрез повишаване" и тези врътки е възможно да са се случили", смята експертът на Антикорупционния фонд.
И според него не върху това ще бъде фокусирана административната проверка на Европрокуратурата:
"Ще се фокусира върху текущо разследване на Европрокуратурата, може да е като формален повод, но нещо се е случило по текущо разследване и дали е пристигнало нещо заедно с тези записи, нямам информация. Но от прессъобщението не следва, че ще се изяснява начинът, по който Георгиева е станала европрокурор."
Припомняме, че в средата на февруари при пожар в плевенското село Беглеж загина 75-годишната майка на Георгиева. Дни след мистериозния инцидент европейският главен прокурор Лаура Кьовеши разпореди дъщерята на загиналата Румяна Петкова да бъде охранявана, когато е в България.
Напиши коментар