Гл. комисар Александър Джартов: До седмици системата BG-Alert трябва да започне да функционира изцяло

Мерки за това процесът на обмен на информация между отделните институции да бъде подобрен, са изготвени в план, предоставен на премиера

Гл. комисар Александър Джартов: До седмици системата BG-Alert трябва да започне да функционира изцяло Снимка: БНТ

Вече 223 души са преминали обучение за работа със системата BG-Alert, следващата седмица също предстоят обучения, каза главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДБПЗН), в предаването „Денят започва“ по БНТ. Обучени са били и седем души от Националния институт по метеорология и хидрология.

Според Джартов на институциите им е необходимо време, за да свикнат със системата, която е много добра като софтуер и като възможност да бъдат предупредени толкова много хора едновременно. По думите му до няколко седмици системата трябва да започне да функционира изцяло. 

Със сигурност процесът на обмен на информация между отделните институции, които разполагат с данни, че се е случило, случва се или предстои да се случи такова събитие, ще бъде подобрен. Изготвени са такива мерки в план, предоставен на премиера, допълни главният комисар.

По повод критиките, че хората в селищата в Ямболско, които бяха засегнати от градушка, са получили предупреждение, след като бедствието е отминало, Джартов обясни, че в момента, в който областният управител разполага с информация, че се случва някакво събитие или предстои да се случи, съобщението е било излъчено. Облакът не стои на едно място и ние не можем да прогнозираме с такава точност до минута кога, какво и къде ще се случи, каза още той. В конкретния случай част от населените места, които не са били засегнати от облака, а предстои да бъдат засегнати, са получили такава информация, допълни директорът на пожарната, предава БТА.

"Системата ще се включва тогава, когато се прецени, че е необходимо да се използва. Например, при нас произшествията са около 50 000 на година и не е необходимо системата да се задейства около 50 хиляди пъти в рамките на годината. Трябва да се прецени от контекста на всяко бедствие дали е необходимо да се използва, или не", поясни гл. комисар Джартов.

Затова се преминават тези обучения, за да могат да знаят съответните институции кога и при какви условия биха могли да използват системата и кога има добавена стойност от нея.

"Границата между ефективното предупреждение и създаването на паника е изключително тънка. От гледна точка на самото създаване и разпространение на съобщението, най-вече разпространението, времето, за което се случва това нещо, е изключително кратко - от секунди до няколко минути. Същевременно да се достигне до решението дали да се използва системата, или не, е изключително сложно. Когато се случват такива събития, информацията в първоначалните минути и часове е изключително оскъдна и противоречива. Т.е. взимането на решение е предизвикателство какви мерки да се предприемат за предупреждение на населението", обясни той.

По думите му към настоящия момент няма предупреждения за опасни явления.

Александър Джартов обясни, че в предишните дни е имало два язовира, които са били под наблюдение  - язовир „Сопот“ и язовир „Христо Смирненски“ над Габрово, наложило се е да бъдат изпуснати контролирано количества вода, но в публичното пространство почти не се е разбрало за тези проблеми.

Пожарната е подготвена за предстоящия пожароопасен сезон, заяви Джартов. Той каза, че вече има закупени шест безпилотни апарата (дронове), с които се извършват както превантивни наблюдения в пожароопасни райони, така и гасителни действия. Александър Джартов добави, че през тази година се очаква, ако няма проблем с процедурите по обществените поръчки, да бъдат доставени още 20 безпилотни апарата. 

Направено е било и обучение с колегите от Военновъздушните сили за десантиране на пожарникари с хеликоптер, което е изключително важно, тъй като те трябва да бъдат подготвени при гасене на пожари в труднодостъпни територии, обясни той.

Успяхме да монтираме 63 системи за гасене с вода на пикапи и УТВ, така че на тези терени, които са по-труднодостъпни, да ги използваме, посочи Джартов.

Над 95% от миналогодишните пожари са предизвикани от човешка дейност – почистване на земеделски земи и дейности в домакинствата – например правене на зимнина или почистване от суха растителност, сочат данните на пожарната. По повод наказанията в случаите, когато има доказана вина – те са от между 200 и 2000 лева, дори когато става дума за хиляди декари гори, каза още директорът на ГДБПЗН.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори