Екоминистерството отказва да се намеси в казуса с увеличените драстично такси за оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. От министерството посочват, че досега тези такси са били изключително ниски и дават да се разбере, че няма да приеме исканията на производителите и вносителите на подобни стоки за сваляне на алтернативните държавни продуктови такси за същата цел.
"Не се вдигат екотаксите - те са такива, каквито са. Вдига се процентът, който искат оползотворителните организации за утилизиране на продукцията, за да може да не плащаш държавната такса, а да плащаш на тях", уточни пред БНР Димитър Белелиев – председател на Българската асоциация за електротехника и електроника.
По думите му това ще доведе до поскъпване с 5 до 15% на черната и бяла техника.
Тези екотакси са по европейска директива, като всяка държава сама определя тяхното ниво, напомни Белелиев в интервю за предаването "Преди всички" на БНР. И добави: "Те не са "заслуга" на сегашното министерство - то да ги е определило. Те са определени още през 2008 г. Нашето виждане е, че тези такси са сравнително високи за състоянието, в което се намира България".
Въпросът е как да се намери балансът, посочи той. Според него държавата трябва да се намеси, защото тя определя таксите: "Тя трябва да прецени какво ниво е поносимо за пазара и до какво ниво пазарът може да поеме тези такси".
Белелиев алармира и за друго: "Такси има, но те са с декларативен характер. Ти си задължен да декларираш обемите, които си пуснал на пазара. Ако не го направиш, не ги плащаш. Няма реален механизъм за контрол на тези, които не ги декларират. В закона е записано, че си задължен да декларираш, но ако не го направиш, много трудно контролният орган (МОСВ) може да разбере дали е трябвало да платиш тази такса или не е трябвало, освен ако не ти направят проверка".
Настояванията са две: "Да се обмисли нивото на тази такса, за да може тя да е поносима за пазара. Второ - да се направи така, че почти всички да я плащат, а не както е в момента".
"Позицията на Министерството на околната среда и водите е крайно неадекватна на ситуацията с увеличените драстично такси за оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване", е мнението на Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ.
"Първо, те казват, че повишението на екотаксите в тяхната позиция нямало да доведе до по-високи цени, което е абсурдно и некоректно твърдение. Второ, министерството не се справя с контролните си функции по отношение на това всички да плащат екотаксата. Начинът да има много по-малко увеличение или да няма увеличение въобще на тази екотакса е да се предприемат усилия от контролния орган - МОСВ. Всички трябва да започнат да плащат таксата, тъй като моят анализ до момента е, че действително има проблем. Плаща се малка част от търговците и от вносителите. На следващо място, МОСВ трябва да провери до момента събираните средства как точно се разходват и за какво се разходват", заяви Димитров в интервю пред БНР.
"Възниква по-големият въпрос, ако МОСВ се проваля в контрола и няма въобще ресурси да го осъществява, по-добре на това изслушване, което сме поискали от "Демократична България" - "Продължаваме промяната", министърът да дойде и да каже - "Нямаме капацитет и не контролираме този сектор, затова по-добре други държавни организации, които имат капацитет, например НАП и "Митници" да осъществят контрол в този сектор".
Напиши коментар