Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ на Русенския университет отбеляза 50-годишен юбилей

От създаването на факултета до днес в него са се дипломирали над 13 000 студенти

Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ на Русенския университет отбеляза 50-годишен юбилей Снимки: Община Русе

На тържествена церемония в Канев център Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“ отбеляза своя 50-годишен юбилей. Специални гости на събитието бяха заместник-кметовете Енчо Енчев и Никола Лазаров.

„Преди петдесет години тази институция се зае с мисия да образова, вдъхновява и води в областта на електротехниката, електрониката и автоматизацията. Оттогава факултетът се разраства, развива и се адаптира към бързия напредък на технологиите и към динамичните промени в индустрията и научните изследвания. Чрез специализирано преподаване, авангардни изследвания и непоколебима ангажираност към качеството,  факултетът последователно е подготвил поколения студенти да станат лидери и визионери в своите области“, обърна се Енчо Енчев към присъстващите. Той връчи плакет на Община Русе на декана доц. д-р инж. Вяра Русева за съвместната работа.

 От своя страна ръководителят на Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ отличи ръководството на Община Русе с кристален приз, олицетворяващ сътрудничеството между русенската алма матер и местната администрация.

„През последните пет десетилетия факултетът се утвърди като ключов образователен и научен център, чието влияние надхвърля пределите на нашата страна. Юбилеят е повод за равносметка и вяра, че и занапред ще съхранявате и разширявате дългогодишните традиции на региона и страната ни в сферата на електротехниката, електрониката и автоматиката. Пожелавам Ви да отстоявате все така високо нивото на висшето образование и да представяте академичния дух в нашия град“, каза посочи областният управител Драгомир Драганов и пожела на академичния състав на факултета успешно да гради мостове между традициите и модерността, а с работата си да не спира да оказва положителна промяна върху цели индустрии.

На събитието присъстваха още ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов, почетният ректор и председател на Общинския съвет акад. Христо Белоев, началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, свещеник от Русенската Света митрополия, както и членове на академичното ръководство, бивши и настоящи студенти.

С решение на Министерския съвет се открива специалност "Електрификация на селското стопанство", а през 1974 г. - Факултет по електротехника и електрификация на селското стопанство, с нови специалности "Електроснабдяване и електрообзавеждане", "Автоматизация на производството" и "Изчислителна техника". Бързият темп на развитие на върховите технологии в електротехническата и електронната промишленост налага през 1984 г. реорганизирането на факултета във факултет по "Електротехника, електроника и автоматика", който се превръща в най-голямото учебно звено на университета.

През последните 5 г. във факултета се обучават годишно около 1177 редовни и задочни студенти. С днешна дата академичният състав включва 44 висококвалифицирани преподаватели, които работят в една от най-модерните лабораторни бази. Екипът на „Електротехника, електроника и автоматика“ се гордее, че непрекъснато организира срещи и обучения с ученици, които запознават със съвременната си техника, постигайки високи резултати.

Факултетът е сред водещите в научноизследователската дейност, с най-голям брой публикации, индексирани в Scopus и Web of Science. Преподаватели от факултета активно участват в организационни и програмни комитети на множество престижни конференции, а също и в редколегии на престижни научни списания с висок импакт фактор (IF) и/или импакт ранг (SJR). Факултетът е лидер в международната дейност с над 220 двустранни споразумения за обмен на студенти и преподаватели с университети от редица държави от Европа, Азия, Африка, Южна и Северна Америка, сред които почти всички държави от ЕС, Виетнам, Китай, Малайзия, Индонезия, Йордания, Мароко, Тунис, Алжир, Египет и др.

От създаването на факултета до днес в него са се дипломирали над 13 000 студенти.

В края на церемонията бяха отличени и десетки преподаватели за техния принос към развитието на факултета. Сред тях бяха ректорът проф. д-р Генчо Попов, както и академик Христо Белоев. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори