Медицинският университет /МУ/ в Плевен е домакин на обучение по глобално здраве, организирано в рамките на проекта „Равни възможности за здраве: действие за развитие”, който се финансира от Европейската комисия.
Вчера проведохме тренировъчен курс за 20 обучители - лекари, медицински сестри и акушерки от Видин, Враца, Велико Търново, Ловеч, Монтана и Плевен, съобщи доц. д-р Анжелика Велкова, ръководител на проекта и зам.-ректор на МУ-Плевен по европейската интеграция. В хода на обучението участниците в курса са обсъдили ефектите на глобализацията и тежестта на болестите в съвременното общество, тенденциите в здравеопазването в различни точки на света и влиянието на социално-икономическите фактори. Дискутирани са и съвременните здравни системи и ролята на човешките ресурси за посрещане на предизвикателствата на глобализиращия се свят. След завършване на обучението всеки един участник е получил сертификат, даващ право да провеждат семинари, лекции и курсове със здравните професионалисти от лечебни заведения в регионите, в които работят.
Днес в Университетската болница “Д-р Георги Странски” в Плевен ще се проведе семинар с 45 специалисти на тема “Глобални проблеми на човешките ресурси в здравеопазването”. Сред участниците са лекари и здравни професионалисти от болницата, а лекциите и практическите занятия ще се проведат от преподавателите на Катедра “Социална и превантивна медицина” към Медицинския университет. Еднодневният семинар ще разгледа глобалния недостиг и засилената миграция на здравни професионалисти в световен мащаб. По време на него ще бъде обърнато внимание на причините за това и последиците за бедните страни. Ще се обсъдят и възможните подходи за преодоляване на недостига на здравни професионалисти. Семинарът ще постави начало на поредица от инициативи за продължаващо обучение по глобално здраве в лечебни заведения от Северозападна България. През февруари догодина предстои провеждането на семинари в болниците в Ловеч и Габрово.
Напиши коментар