МВнР предупреждава българските граждани по възможност да избягват пътуване до Гърция днес. Причината е общонационална стачка в южната ни съседка по повод двегодишнината от железопътната трагедия в Темпе, в която при челен сблъсък на два влака, пътнически и товарен, загинаха 57 души, предимно млади хора.
МВнР информира, че е планирано е провеждането на митинги и шествия в центъра на Атина и в други градове.
В Атина стачката включва и протест на Синдиката на служителите на градския транспорт, както и авиодиспечерите, които няма да обслужват граждански полети, с изключение на някои категории специални такива. В деня на стачката железопътният оператор „Hellenic train“ няма да извършва курсове в страната. Ще бъде преустановено движението на автобусите, тролеите, такситата, както и на всички фериботи. Метрото, трамваите и крайградската железница ще се движат от 9 до 17 ч., за да обслужват демонстрантите.
Дирекция „Пътна полиция“ в Солун предприема изънредни мерки за регулиране на движението в града. От 09.00 ч. на 28 февруари няма да се допуска движението на превозни средства в централната част на града. Променени са маршрутите на градския транспорт. Ще бъде блокирано движението по улиците „Егнатия“, „Агиу Димитриу“, „Етники Амина“, „Цимиски“, „К. Караманлис“, „Монастириу“, площад „Димократия“, площад „Χ.Α.Ν.Θ.“ Забранено е паркирането на превозни средства по улиците в центъра. Възможни са и допълнителни ограничения в хода на деня.
МВнР препоръчва на българските граждани, в посочения период, да предприемат пътувания в Гърция само при необходимост, като същевременно проверят актуалността на разписанията на полетите си. Следва да се избягва навлизане в централните части на големите градове и стриктно да бъдат спазвани указанията на местните власти.
При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Атина на следните телефони: +30 210 67 48 105; +30 210 67 48 106; +30 210 67 48 107, както и към генералното консулство на България в Солун на тел. +30 2310 829 210 и на дежурния телефон в извънработно време: +30 2310 869 510. Въпроси могат да бъдат отправяни и на имейл адресите: embassy.athens@mfa.bg; embassbg@otenet.gr; consular.athens@mfa.bg; Consulate.Thessaloniki@mfa.bg.
От МВнР препоръчват на българските граждани при пътувания, временно или постоянно пребиваване в чужбина да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: https://mfa.bg/bg/embassyinfo.
Митинги в памет на жертвите и с искане за справедливост и отговорност ще има из цяла Гърция. В столицата Атина демонстрацията ще бъде на площад „Синтагма“ пред парламента от 11 ч., а в Солун – в същия час пред статуята на държавника Елефтериос Венизелос, съобщава опозиционното издание "Ефимерида тон синдактон".
Освен в повечето гръцки градове, демонстрации са насрочени и в много градове в чужбина, включително в София, информира БТА. Според публикувания график митингът в София ще бъде от 17 ч. в градината "Св. Климент Охридски" срещу Софийския университет. Демонстрациите в Гърция и чужбина преминават под мотото „Нямам кислород“, което препраща към изтеклите преди няколко седмици аудиозаписи от моментите непосредствено след катастрофата, които свидетелстват, че някои от жертвите са загинали от задушаване.
Веднага след катастрофата с десетки жертви министърът на транспорта Костас Караманлис подаде оставка, а срещу ръководителя на движението на гара Лариса бяха повдигнати обвинения за това, че е насочил двата влака един срещу друг по една и съща линия. Съдебно преследване започна и срещу десетки служители на неполитически позиции за неизпълнение на договора за въвеждане на система за дистанционно управление по гръцките железници, както и срещу областния управител на Лариса за неправомерно разчистване на мястото на трагедията.
Вчера на пресконференция в Атина бяха обявени заключенията на Националната служба за разследване на въздушни и железопътни инциденти и за безопасност на транспорта (НСРВЖИБТ). Тя потвърждава като причини за катастрофата както човешка грешка, така и системната липса на инвестиции в железопътната инфраструктура, недостига на персонал, особено след 2009 г. и началото на финансовата криза, както и забавянето на въвеждането на дистанционно управление на влаковете, което е трябвало да се случи още през 2016 г. Заключенията обаче признават, че данните показват вероятно наличие на „неизвестно до момента гориво“ при катастрофата, както и потвърждават, че следите, които е можело да дадат яснота за причините за пожара и възможното наличие на запалими вещества, са били заличени при неправилните действия на властите на мястото на трагедията.
След заключенията на службата лидерът на най-голямата опозиционна партия ПАСОК Никос Андрулакис обяви, че следващата седмица ще внесе в парламента предложение за вот на недоверие срещу правителството.
Напиши коментар