Почина папа Франциск

"С Теб, Господи, всичко става ново. С Теб всичко започва наново“, подчерта Светият отец в края на своята проповед на Великденската литургия

Почина папа Франциск Снимка: Vatican Media

На 88 години почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщи Ватиканът. Папата е издъхнал днес - на 21 април, в резиденцията си Casa Santa Marta.

Папата не присъства на Великденската литургия на площада вчера - остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи и да прочете проповед, подготвена от него. След края на службата обаче Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“, за да благослови хилядите хора, събрали се на площада, и беше посрещнат с радостни възгласи и аплодисменти. През вчерашния ден Франциск за кратко се срещна с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, който бе на посещение в Рим. 

Папа Франциск беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. 88-годишният Франциск бе хоспитализиран на 14 февруари с тежка дихателна инфекция. Той не можеше да говори заради лечението с апарати за подаване на кислород. Папата беше предразположен към белодробни инфекции, тъй като част от белия му дроб е отстранена след прекаран плеврит в младостта му. Франциск претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните седмици обаче се твърдеше, че състоянието му се подобрява.

Папа Франциск беше избран за Върховен понтиф и 266-и наследник на Св. Петър на 13 март 2013 г.

Кой е папа Франциск?

Хорхе Марио Берголио  е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес в семейство с пет деца на италиански жп работник и съпругата му. Завършва семинария във Вила Девото и влиза в йезуитския орден на 11 март 1958 г. Завършва философия и след това преподава литература и психология в Санта Фе и Буенос Айрес.

Ръкоположен е за свещеник на 13 декември 1969 г. от архиепископ Рамон Хосе Кастелано. Учи във Философския и теологически факултет в Сан Мигел. През 1980 г. става ректор на семинарията в Сан Мигел и заема тази длъжност до 1986 г. Защитава докторска дисертация в Германия и се връща в родината си, за да служи там.

Папа Йоан Павел Втори призовава Берголио на консисторията (събрание на папата и кардиналите от католическата църква, на което папата съобщава нови назначения на свободните кардиналски постове) през февруари 2001 г. във Ватикана, където е ръкоположен за кардинал.

Като кардинал Берголио става известен със своята скромност, доктринален консерватизъм и съпричастност към социалната справедливост. Той живее в малък апартамент вместо в епископска резиденция. Отказва да ползва лимузина с шофьор, а предпочита градския транспорт и дори се говори, че си готви сам.

След смъртта на папа Йоан Павел II, Хорхе Берголио участва в конклава, който избира папа Бенедикт XVI. През ноември 2005 г. аржентинецът е избран за председател на националната епископална конференция за 3-годишен мандат от голямо болшинство аржентински епископи. Преизбран е на 11 ноември 2008 г.

Кардинал Хорхе Марио Берголио избира да носи името Франциск при избирането си за глава на католическата църква през 2013 година.

Става първият папа от повече от век, който отказва да се настани в луксозния папски апартамент в Апостолическия дворец, а предпочита да остане в двустайния си апартамент.

Папата се заема и с реформи на папските институции – назначава Батиста Марио Салваторе Рика за управител на Института по религиозните дела (официално име на т.нар. Ватиканска банка) и обещава по-голяма прозрачност в институцията, замесена в няколко скандала с пране на пари. 

Обявява се и за един наболял въпрос във Ватикана – сексуалните престъпления над деца. Затяга законодателството спрямо блудство над малолетни и с декрет обновява дефиницията за понятието „престъпление срещу малолетни”, включвайки детска проституция, порнография и сексуални отношения с деца.

Папа Франциск ще остане в историята като първия, който изразява публична подкрепа за хомосексуалистите. Първоначално се противопоставя на еднополовите бракове и осиновяването на деца от хомосексуални двойки, като заявява, че това представлява дискриминация спрямо тях. По-късно обаче променя позициите си и заявява, че хомосексуалистите не бива да се заклеймяват от обществото: „Ако човек е хомосексуален, търси Господ и има добри намерения, кой съм аз да го съдя?“.

Франциск запазва твърди позиции срещу аборта и евтаназията, припомня bTV.

Папата е силно ангажиран и с политиката. Остро се противопоставя срещу военните удари в Сирия и предупреждава, че не бива да се допуска „братоубийствена война” в името на печалбите от продажби на оръжия. Той определя войната в Украйна като срамно бедствие.

Във великденското си послание Urbi et Orbi папата спомена страданията на християните в Палестина и Израел, както и тези на палестинския и израелския народ, хуманитарната криза в Йемен, ситуацията в Ливан и Сирия, пожела Христос да "излее пасхалния дар на мира върху измъчената Украйна и насърчи всички участващи страни да продължат усилията си за постигане на справедлив и траен мир", пожела скорошно разрешаване на конфликта между Армения и Азербайджан, както и успокояване на страстите в Западните Балкани; надежда за африканското население, жертва на насилие и конфликти; говори за страданията след земетресението на населението на Мианмар, измъчвано години от въоръжен конфликт.

Той вече не е обвит в плащеница и затова човек не може да Го затвори в красива история, която да бъде разказана, не може да Го направи герой от миналото или да Го смята за статуя, поставена в музейна зала“, посочи папата в своята великденска проповед, цитиран от Ватикан нюз.

Пасхалната вяра, подчертава папата, не е статично успокоение, а призив към движение, да „виждаме отвъд“, да разпознаваме живия Исус, който ни се разкрива, говори ни, предвижда стъпките ни и ни изненадва. Всеки ден можем, подобно на Мария Магдалена, да загубим Господ, но всеки ден имаме и възможността да Го търсим, знаейки, че Той ще позволи да бъде намерен и ще ни озарява със светлината на възкресението.

Тази надежда е крайъгълният камък на нашия живот. Дори в слабост, нужда и страдание можем да се придържаме към Христос: Той победи смъртта, тъмните ни страни и мрака на този свят, за да можем да живеем с Него във вечна радост.

Според папа Франциск юбилейната година „ни призовава да обновим в себе си дара на тази надежда, да се потопим в нея, да заразим с нея онези, които срещаме по пътя си, и да поверим на тази надежда бъдещето на нашия живот и съдбата на човечеството“. 

Папа Франциск се моли Господ да ни помогне „да отхвърлим скучния прах на навика, умората и разочарованието“ и „да се събуждаме всяка сутрин с удивени очи, за да видим невидимите цветове на това утро, уникални и несравними с никое друго“. „С Теб, Господи, всичко става ново. С Теб всичко започва наново“, подчерта Светият отец в края на своята проповед.

 

 

 

 

 
 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори