След почти 25 години преговори: ЕС подписа търговско споразумение с Меркосур

Държави като Франция и Полша обаче са против споразумението заради опасения, че техните фермери ще пострадат от вноса на евтини селскостопански продукти от Меркосур

След почти 25 години преговори: ЕС подписа търговско споразумение с Меркосур Снимка: БТА
От ляво надясно: Президентът на Аржентина Хавиер Милей, на Уругвай - Луис Лакале Поу, Урсула фон дер Лайен, президентът на Бразилия Луиз Инасиу Лула да Силва и президентът на Парагвай Сантяго Пеня

Европейската комисия и южноамериканският търговски блок Меркосур обявиха, че са сключили споразумение за свободна търговия след продължили почти 25 години преговори, съобщиха световните агенции.

Споразумението ЕС-Меркосур "бележи началото на нова история", написа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа "Екс" (X). Тя е в Уругвай за срещата на върха на страните от Меркосур.

Споразумението за свободна търговия ще обхване над 700 милиона души и ще създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света.

Тя покрива Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай. Боливия, която е нов член на Меркосур, и Венецуела, която е изключена от 2016 г., не са включени, предава БТА.

Основната цел е да се насърчи търговията чрез намаляване на митата, което ще позволи на южноамериканските страни да изнасят големи количества говеждо месо, пилешко месо и захар, без да плащат мита.

„Това е печелившо споразумение, което ще донесе значителни ползи за потребителите и бизнеса и от двете страни. Ние сме фокусирани върху справедливостта и взаимната изгода. Вслушахме се в опасенията на нашите фермери и предприехме действия спрямо тях. Това споразумение включва стабилни гаранции за защита на вашите средства за препитание. ЕС-Меркосур е най-голямото споразумение досега, когато става дума за защита на храни и напитки в ЕС. Повече от 350 продукта в ЕС вече са защитени с географско указание. Освен това нашите европейски стандарти за здраве и храни остават недосегаеми. Износителите от Меркосур ще трябва да спазват стриктно тези стандарти, за да получат достъп до пазара на ЕС. Това е реалността на споразумение, което ще спести на компаниите от ЕС експортни мита на стойност 4 милиарда евро годишно”, обясни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Фон дер Лайен обеща интересите на земеделски сектор в ЕС да бъдат защитени. Големи държави като Франция и Полша са против споразумението, именно заради опасения, че техните фермери ще пострадат сериозно от вноса на евтини селскостопански продукти от страните от Меркосур.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори