След повече от три часа дебати депутатите отхвърлиха кандидатурата на Росен Желязков за министър-председател.
Предложението на ГЕРБ-СДС беше подкрепено от 98 депутати (68 от първата политическа сила и 30 - от ДПС).
Против кабинета се обявиха 138 народни представители - 14 от ДПС, 38 - от ПП-ДБ, 38- от "Възраждане", 17 от БСП, 16 от ИТН, 13 от "Величие" и двама независими.
Имаше и двама въздържали се - по един от ПП-ДБ и ДПС.
В кулоарите на парламента лидърът на ДПС Делян Певески коментира, че България е пропуснала да има евроатлантическо правителство. Думите му идват, след като 14 народни избраници от Движението гласуваха против предложения министър-председател.
"Русия печели днес. Какво означава? Пропуснахме да имаме правителство. Видяхме, че ДПС има 30 евроатлантически депутати и те ще бъдат депутати", каза той.
В понеделник Желязков получи от президента Румен Радев папката с първия проучвателен мандат и веднага го върна изпълнен, като обяви структурата и състава на предлагания от него Министерски съвет, който включваше един вицепремиер и 19 министри.
В същия ден президентът Румен Радев издаде указа, с който предлага на 50-ото народно събрание да избере кандидата за министър-председател Росен Желязков.
"Войната между институциите и фрагментирането на обществото на твърди партийни ядра, които са противопоставени вече хронично, са напът да трансформират политическата криза в криза на демокрацията. Пътят на единението е труден, но сме длъжни да го извървим в името на избирателите. Предлагам сформиране на правителство с ясен политически мандат", каза Желязков в речта си преди гласуването.
По думите му съставът на кабинета му не е от поредните министри, а от проверените. "Ще наваксаме с модернизация, дигитализация, повишаване на производителността на труда", подчерта Желязков.
След него се изказа бившият премиер от ПП-ДБ Николай Денков.
"Днес ни се предлага правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски. Защо точно тези министри са подбрани? Наистина ли ни предлагат същите министри, със същите схеми, които предизвикаха протестите през 2020-2021 г.", попита Денков.
Той посочи, че предлаганото правителство не е от типа "Завръщане в миналото", а е от типа "Забравете за бъдещето". Денков направи и ретроспектива на свършеното от неговия кабинет.
По време на изявлението на Денков Бойко Борисов напусна пленарната зала. Малко по-късно същото направи и Делян Пеевски.
"Ние от ДПС ще постъпим държавнически и при първия, и при втория, и при третия мандат", каза Йордан Цонев, който подчерта, че от ДПС няма да водят разговори с "Възраждане", но с останалите са готови на диалог. "Какъв е изходът, ако не съставим правителство - още повече ще спадне участието на българските граждани в политическия процес и този цикъл на спад на доверието и на нескончаеми избори не може да бъде решен по друг начин", подчерта Цонев.
"Няма нормален гербаджия, който да иска вие да се превърнете в притурка на Пеевски и ДПС", каза Костадин Костадинов от "Възраждане", който нарече ДПС политическа мафия.
Малко след неговата декларация на трибуната излезе Бойко Борисов, който каза, че предлага да прекратят гласуването, да благодарят на служебния кабинет, че са дошли. "И да отиваме да агитираме, да молим за прошка", каза лидерът на ГЕРБ.
Тошко Йорданов от ИТН за пореден път заяви, че излизането от кризата, в която очевидно е държавата, може да стане само с експертен кабинет с ясна програма и този кабинет да има широка парламентарна подкрепа, като с това аргументира решението да гласуват против предложения кабинет.
Борислав Гуцанов от БСП каза, че те няма как да подкрепят правителството заради обявените от ГЕРБ приоритети, които според БСП не са приоритетите на хората. По думите му трябва да има кабинет, но на експерти, на националното спасение и съгласие.
Красимира Катинчарова, народен представител от ПГ "Величие", обоснова позицията на партията си защо няма да подкрепят пректокабинета. "Вие само бавно унищожавате България, за да можете да я продадете", заяви Катинчарова.
"Как правителството ще подкрепи предприемачите, когато хора като кмета на Доспат изгонват всеки предприемач. Как ще подобрим образованието, когато вие нямате идея как правилно да се случва това, защото българското училище на създава кадри от него излизат възпитани консуматори и функционално неграмотни хора, които не умеят да мислят критично, как ще живее по-добре народът ни при подчинени медии и корумпиран съд и прокуратура, които действат като бухалки, как ще функционира туризмът, когато го убиват със соларни паркове и ветрогенератори, как ще имаме земеделие, какво ще ядем утре, как ще изхраним децата, когато земеделската плодородна земя се покрива със заводи за боклук, соларни паркове", попита Катинчарова от парламентарната трибуна.
"Това, което видяхме днес в парламентарния дебат, е, че личните нападки доминираха над политическите тези." Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в кулоарите на Народното събрание.
Според него политическата криза продължава и нейното решаване изисква не само загърбване на личните и партийните интереси, но изисква и адекватност - фокусът е бил насочен върху миналото, а не към настоящето и бъдещето.
Радев каза, че стриктно ще следва конституционната процедура и че журналистите ще бъдат уведомени кога ще бъде връчен вторият проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Напиши коментар