Тръмп предостави на американските автомобилопроизводители един месец освобождаване от новите си мита върху вноса от Мексико и Канада поради притеснения, че търговска война може да навреди на американската индустрия, предадоха АП и ДПА.
По-рано Тръмп е говорил с представители на трите основни американски автомобилопроизводители – „Форд“, „Дженерал Моторс“ и „Стелантис“, заяви говорителка на Белия дом Карълайн Левит.
„Говорихме с тримата големи производители. Ще предоставим един месец изключение (от митата) върху автомобилите по Споразумението за свободна търговия между Канада, САЩ и Мексико. По молба на компаниите президентът им дава изключение, за да не бъдат в неизгодна икономическа позиция“, допълни тя.
Обявените от Тръмп мита върху стоки от Мексико и Канада влязоха в сила във вторник. Митата от 25% вече се прилагат за стоки от Канада и Мексико, които се внасят в САЩ. Канада отвърна със собствени мита, а Мексико ще направи съобщение по въпроса в неделя.
Канада потенциално може да използва износа на петрол и газ като инструмент в преговорите, ако спорът със САЩ за митата, налагани върху канадския износ, ескалира, съобщи външният министър на северноамериканската държава Мелани Жоли, цитирана от Ройтерс.
Канада се заканва да наложи мита върху американски вносни стоки на стойност около 155 млрд. канадски долара (108 млрд. американски долара), но до момента не говорила за намаляване на износа на стоки за САЩ. Канада ежедневно изнася около четири млн. барела петрол за САЩ, около 90% от износа си на суровината.
Канадската провинция Онтарио ще анулира договор на стойност 100 милиона канадски долара (68,12 милиона американски долара) с компанията "Старлинк" на Илон Мъск и ще забрани на американските компании да участват в договори за доставки на стойност 30 милиарда долара като част от първа вълна от ответни мерки срещу митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Това обяви премиерът на провинцията Дъг Форд, цитиран от в. "Торонто стар".
Той отбеляза, че Онтарио скоро ще наложи и допълнителни ставки от 25 на сто върху износа на електричество към 1,5 милиона домакинства в няколко щата, като заплаши и да спре изцяло електрозахранването, ако митата на САЩ останат в сила до април.
Премиерът на Онтарио предупреди, че ще наложи и допълнителни тарифи или ще спре изцяло износа на критични минерали за САЩ, ако търговската война продължи.
Бордът за контрол на алкохола на Онтарио (Liquor Control Board of Ontario – LCBO), който е под ръководството на Форд, ще спре незабавно да купува и продава алкохол, внос от САЩ. Агенцията внася алкохол на стойност 965 милиона долара годишно, като е и единственият му купувач в провинцията.
Дъг Форд допълни, че американските компании няма да могат да наддават за договори за обществени поръчки на стойност 30 милиарда канадски долара, които провинцията възлага всяка година, или да наддават за договори, свързани с инфраструктурни проекти като изграждане на магистрали, тунели, болници и затвори на стойност 200 милиарда долара.
"Бизнесът, базиран в САЩ, сега ще загуби десетки милиарди долари приходи", обяви Форд, като допълни, че "те (бизнесът) могат да обвиняват само президента Тръмп".
Онтарио анулира и договор на стойност 100 милиона долара, за осигуряване на високоскоростен интернет в по-отдалечени райони, която подписа миналата година с компанията "Старлинк", обяви Форд. "Няма да възлагаме договори на хора, които позволяват и насърчават икономически атаки срещу нашата провинция и нашата страна", заяви премиерът на Онтарио.
Напиши коментар