САЩ налагат от днес мита върху стоки от Канада, Мексико и Китай. Увеличението за Мексико и Канада е 25 процента, а за Китай - от 10 на 20 процента.
Борсовите индекси в Ню Йорк спаднаха, а експерти прогнозират, че митата ще нанесат сериозни щети на икономиките на Канада и Мексико.
Канада ще наложи ответни мита за американски продукти още от вторник в отговор на тарифите, обявени от президента Доналд Тръмп, заяви канадският премиер Джъстин Трюдо. Той каза, че страната му налага мита в размер на 25% върху американски стоки на стойност 155 милиарда долара.
„Нашите мита ще останат в сила, докато търговските действия на САЩ не бъдат отменени, а ако митата на САЩ не бъдат прекратени, ние сме в активни дискусии с провинциите и териториите за прилагане на няколко нетарифни мерки“, каза Трюдо. Той призова администрацията на САЩ да преразгледа своите мита и заяви, че Канада „остава твърда“ в отстояването на своята икономика, работни места и работници.
Китай обяви, че ще въведе вносни мита за редица американски стоки, както и експортни и инвестиционни ограничения за 25 фирми от САЩ в отговор на влезлите в сила днес допълнителни тарифи за китайски стоки в размер на 10 на сто, предадоха световните агенции.
Допълнителните американски мита от 10 на сто, които са в сила от 07:01 часа бълг. време тази сутрин, последваха вече въведените в началото на февруари допълнителни митнически такси от 10 на сто върху целия китайски внос. Тарифите представляват допълнително увеличение на съществуващите вече налози за хиляди китайски стоки, уточнява Ройтерс.
В отговор на първото увеличение на митата Китай наложи допълнителни мита върху редица американски стоки, включително въглища, втечнен природен газ, суров петрол, селскостопанска техника и автомобили, считано от 10 февруари.
В изявление на финансовото министерство на Китай от днес се посочва, че от 10 март Пекин ще наложи допълнителни мита от 15 на сто върху вноса от САЩ на пилешко месо, пшеница, царевица и памук и допълнителни 10 на сто върху американската соя, сорго, свинско месо, говеждо месо, аквакултури, плодове и зеленчуци и млечни продукти.
"Едностранните тарифни мерки на САЩ сериозно нарушават правилата на Световната търговска организация и подкопават основата за икономическо и търговско сътрудничество между Китай и САЩ", пише в отделно изявление на китайското министерство на търговията, предава БТА. Оттам допълват, че Китай твърдо ще защитава законните си права и интереси.
Увеличаването на американските мита за вносни стоки от Китай до общо 20% е следствие от обвиненията на американския президент Доналд Тръмп срещу Пекин в трафик на фентанил - синтетичен опиоид, чиято употреба предизвика криза в областта на общественото здравеопазване в САЩ, отбелязва АФП.
По-рано Тръмп обяви и намерение да наложи мита от 25 на сто върху вноса на стоки от Европейския съюз. ЕС "трябва" да постигне "балансирано споразумение" със САЩ относно митата, заяви днес френският министър на икономиката и финансите Ерик Ломбар, цитиран от Франс прес. По думите му водят "трудни преговори с американското правителство, което, както виждаме, е много сурово в международните си отношения".
Освен обявените тарифи от 25 на сто върху вноса на стоки от ЕС, общността ще бъде засегната и от митата върху световния внос на стомана и алуминий в САЩ, припомня АФП.
Много сектори от Европа изнасят своите стоки и услуги за САЩ, като търговският излишък в полза на ЕС се оценява на 50 милиарда долара. Така около 25 на сто от европейския износ на стомана е насочен за САЩ, сочат данни на консултантската компания "Ролан Берже" (Roland Berger). Допълнителните мита биха натоварили европейската промишленост, която и без това е в тежка ситуация, отчита компанията.
Напиши коментар