Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза снощи, че не си спомня да е наричал украинския президент Володимир Зеленски "диктатор". Това стана по време на съвместната му пресконференция с британския премиер Киър Стармър.
На журналистически въпрос относно забележката с определението "диктатор" за Зеленски, която Тръмп написа в социалната си платформа "Трут Соушъл" този месец, той заяви: "Дали съм го казал? Не мога да повярвам, че съм го казал. Следващият въпрос, моля, продължете".
Тръмп изтъкна, че може "да се разбира и с двамата" - както със Зеленски, така и с руския президент Владимир Путин.
На друг журналистически въпрос - дали има риск Путин да нахлуе отново в Украйна в случай, че бъде сключено мирно споразумение, Тръмп отговори: "Не, не мисля така". "Уверен съм, че ако сключим сделка, тя ще се спази", добави той. По отношение на Путин американският президент каза също така: "Познавам го от дълго време и ... Не вярвам, че той ще наруши думата си. Аз... когато сключим сделка, смятам, че сделката сега ще се спази".
„Вие говорите за мироопазващи сили. Първо трябва да сключим сделка. В момента я нямаме. Мисля, че сме много напреднали по отношение на сделката, но все още не сме я сключили. Затова не обичам да говоря за поддържане на мира, докато не я сключим“, уточни Тръмп пред Стармър.
Украинският президент Володимир Зеленски по-късно днес трябва да се срещне с Тръмп в Белия дом. Той ще разговаря по споразумението за разработване на минерали и редкоземни елементи.
Става дума за рамков договор, който касае достъпа на САЩ до изкопаемите ресурси на Украйна. Тръмп настоя за това като компенсация за военната и финансовата помощ, която страната му предоставя от три години на Украйна. "Ще копаем, копаем, копаем", заяви Тръмп относно договора.
Споразумението не отговаря все пак на първоначалните изисквания на президента на САЩ. Той настояваше в него да се говори за достъп до ресурси, еквивалентни на 500 милиарда долара. Сега това е изчезнало от споразумението. Вместо това финалната версия на договора говори за учредяване на общ инвестиционен фонд в областта на металите, въглеводородите и инвестициите.
Текстът не предвижда също така твърди гаранции за сигурността на Украйна. "Но идеята е, че със съвместни инвестиции в ресурсите на страната, САЩ ще останат замесени в сигурността и стабилността на Украйна", подчертават Грейслин Баскаран и Мередит Шварц в публикация в мозъчния тръст Център за международни и стратегически изследвания.
Тръмп вчера каза, че това споразумение ще функционира като предпазна мрежа. "Не мисля, че някои ще създава проблеми, докато сме в Украйна с много работници, за да разработваме находищата на минерали", заяви Тръмп.
В Украйна са съсредоточени 5 процента от полезните изкопаеми в света, но тези, към които Тръмп има интерес, са в голяма степен неразработени и трудни за извличане или са де факто под руски контрол в окупираните територии, припомня БТА.
Предизвикателствата пред посещението на Зеленски във Вашингтон обаче не произтичат само от споразумението за тези ресурси.
Украйна и Европа сега следят с безпокойство сближаването между Тръмп и Путин, които си говориха дълго по телефона на 12 февруари и които подеха преговори, за да сложат край на войната, като Тръмп иска това да се случи възможно най-бързо.
Вчера американският лидер отново повтори, че има доверие на Путин, въпреки предупрежденията на Лондон и Париж в тази насока. Те казват, че всяко споразумение за мир, което не е подкрепено от солиден механизъм за контроли сигурност, гарантиран от Америка, ще бъде крехко.
Тръмп отказва да разглежда Москва като отговорна за войната и дори стигна дотам да намеква, че и Украйна е отговорна. Той напълно затвори вратата пред Киев за членство в алианса, на което се надява Зеленски, и прикани Украйна да забрави за подобна перспектива.
Но вчера Тръмп все пак заяви, че в случай на мирно споразумение Киев може да си върне някои територии. "Ще се опитаме да върнем толкова, колкото е възможно", заяви Тръмп.
Той също така каза, че украинските военни се сражават храбро, независимо какво си мислят другите по този въпрос.
Напиши коментар