Ваканцията учи на трудови навици: Какво работят младежите в Русе и кой ги наема

Тази година обхватът на програмата на МТСП е разширен, регламентирана е възможността да бъдат включвани хора от 16 г. до 29 г.

Ваканцията учи на трудови навици: Какво работят младежите в Русе и кой ги наема

Как и с какво да ангажираме децата си през лятото, особено, ако са тинейджъри? Има ли как хем да се учат на отговорност, хем да усвояват нови умения, а и сами да печелят парите си. В Русе май са намерили формулата, коментират от Нова телевизия.

Тази година обхватът на програмата на МТСП е разширен, регламентирана е възможността да бъдат включвани младежи от 16 г. до 29 г. включително, които си търсят работа, в това число и ученици, например по време на ваканция. И вместо да работят понякога и без трудов договор по заведения, тинейджърите получават регламентирано работно време, минимална заплата, почивки и наставник, който да им помага за усвояване на умения. Финансирането на тези разходи се осигурява от програмата за младежка заетост. 

Валентина Иванова е на 17 години, учи в Музикалното училище и за лятната ваканция е избрала да работи в шивашка фирма.

"Помагам като общ работник, опъваме платове. Гледам да се уча, защото може да ми помогне в бъдеще", обяснява тя.

За програмата разбрала от приятели. Казва, че парите не са основният фактор, но все пак е решила какво ще си купи с тях. Тази година завършва, затова е преценила, че може да ги спести за бала си.

Каин и Светослав са на по 16 години и вече не са само приятели и съученици от гимназията по дървообработване, но и колеги. Майката на единият от тях предложила да поработят през лятото. Те са назначени в цех за опаковане на дрехи.

"Помага да си дисциплинарн, за да свикнеш с работата, защото след това ще си трябва със сигурност, а и най-вече да си резпределя времето, да ставам и лягам навреме, защото преди това не го правех", споделя Каин Андреев.

Светослав Колев пък споделя, че спестяват да отидат на почивка двамата по Черноморието

Собственикът на шивашка фирма Миглена Христова признава, че децата са отдадени и искат да се научат.

Като работодател Миглена Христова казва, че програмата за младежка заетост е от огромна полза за всички - дава шанс на младите хора да придобият първите си трудови умения, които се надявам по-нататък в живота да им бъдат полезни.

Процедурата по наемане на работа на непълнолетните се осъществява през Бюрото по труда. Работодателите посочват свободни позиции, а кандидатите трябва да заявят желанието си за работа. За да се стигне до насочване към определена фирма, младите хора трябва да получат документ от служба по трудова медицина, писмо за съгласие от родителите, след това Инспекцията по труда проверява документите и издава разрешение, с което кандадатстват за работа с помощта трудовите посредници от бюрото по труда.

"Заплаща се минимална работна заплата и 50% на техен наставник, който да ги обучи, това е много полезно за фирмите. Законът казва, че деца, които са на 16 години, имат право да работят 7 часа, като им ги зачитаме като осемчасов работен ден", уточнява Миглена.

Младежите имат и почивки като всички останали, а според служителите освен това влияят много позитивно и повдигат духа на екипа.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори