Вълна от пострадали след разкрасителни процедури с ботокс, "Медицински надзор" започва проверка

Безхаберие по отношение на качеството на продукта и съмнителни "специалисти" крият сериозен риск за здравето при подобни процедури

Вълна от пострадали след разкрасителни процедури с ботокс, "Медицински надзор" започва проверка Снимка: bTV

В момента в "Н.И.Пирогов" се лекуват 4 пациентки след разкрасителни процедури с ботокс. "Вчера постъпиха три дами. В рамките на почивните дни са потърсили консултация 3 пациентки", заяви пред БНТ доц. Мария Димитрова - началник на клиниката по нервни болести в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".

Всички жени са поставили ботокса в периода между 11 - 15 януари. Оплакванията възникват 2,3 дни след манипулацията. Те се изразяват с падане на клепачите, двойно зрение, мускулна слабост. Това са основните оплаквания. Доц. Георгиева каза, че възстановяване има, защото самият ботокс сам се разгражда в рамките на 4-6 месеца.

"Докато не съобщихме за първия случай, повечето от тях не са намирали смелост да се консултират по-специализирано".

Една от пострадалите разказа пред NOVA, че посетила студио за красота през април и получила отоци по лицето през юни. Тя посочи, че името на човека, който поставя веществото, е т.нар. Гуудс - Арина Осипова. „Мисля, че тя не е лекар, но се представя за такъв”, каза потърпевшата в ефира на „Здравей, България”.

„Имах болки и подутини на челото, под очите. Месеци наред се чувствах зле. Не можех да направя никаква мимика, бях като препарирана”, сподели още жената. И допълни, че веднага, след като  паднал клепачът ѝ, потърсила Гуудс, която ѝ изписала витамини. „След два месеца клепачът ми се оправи, но малко преди това започнаха и отоците по лицето”, допълни пострадалата. Младата жена сподели, че е решила да посети студиото, тъй като в Instagram имало клипове с доволни клиенти и не се усъмнила. Цената също била примамлива.

Дерматологът д-р Росица Денчева посочи, че при реалната процедура в медицинско заведение клиентът задължително получава номер на продукта, който му е инжектиран, както и информация за него. Тя смята, че е възможно причината за реакцията при пострадалите жени да е висока доза от веществото или нелегално произведен, некачествен токсин.

Ботулиновият токсин е лекарство и с него работят само лекари. Друго лице няма право нито да съобразява какви са неговите предписания, нито да го прилага.” Това каза  адвокатът по медицинско право Мария Петрова. Тя посочи, че проблемът с регулацията е, че наредбата, по която работят козметичните салони, е от 1987 г. Петрова подчерта, че „в България има порочна практика, при която дори лекари си позволяват да пътуват в провинцията по салони, познати, апартаменти, да си делят една ампула и какво ли още не”. „Нищо от това не е законно”, каза още юристът. И подчерта, че дамите трябва да бъдат много внимателни.

Петрова допълни, че РЗИ и „Медицински надзор” може да проверят в регистрите на лечебните заведения дали няма дефицити при регистрацията на подобни лица и да изчетат правилниците за устройството, дейността и вътрешния ред, за да видят как се закупува този бутолинов токсин в подобни практики. Тя подчерта още, че трябва да се сезира прокуратурата.

Нели Георгиева - зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина заяви, че е практика хора без подходящо образование и квалификация извършват подобни процедури: "Постоянно се пускат запитвания за хора, които имат съмнително образование, обаче са доста популярни в социалните мрежи. И респективно някой трябва да направи разследване какво седи зад тяхната квалификация".

Тя мисли, че много хора се подвеждат покрай "промоцията", защото тогава подобна процедура струва между 250 -300 лева. Реалната цена е от 600 - 900 лева. Хората трябва да поставят под съмнение подобни акции на хора, "които слагат титлата д-р пред името си". Трябва да се сезират органите и да се направят проверки, категорична беше Нели Георгиева. Нейната хипотеза е, че е възможно да има "някакви проблеми с продукта". Има сигнал от един от дистрибуторите на ботокс, допълни тя.

"Тези чужденки, които го практикуват са поръчвали ботокса онлайн, което означава, че няма митнически контрол. Жената, която ги е инжектирала след това ги е инжектирала и с някакви други медикаменти, за които казвала, че "ще ги оправи с тях".

Стряскащо пада възрастта за подобни процедури и терапии против бръчки, каза Нели Георгиева.

Специалистката, поставила ботокса, е сменила няколко салона за последната година, показва проверка на bTV. От профила ѝ в социалните мрежи е изтрита и информацията, че има висше медицинско образование. Пострадалите момичета казват, че нямат неин телефон и са записвали часовете си по интернет. Салонът, където е поставен ботоксът, през последните няколко дни остава затворен. Няма табели и не е обозначен нито като козметичен салон, нито като медицински център. Има съмнения, че жената, поставила ботокса, е напуснала страната.

По случая със съмнителния ботокс се самосезират от Изпълнителна агенция "Медицински надзор", които обявиха, че започват проверка.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори