Велики четвъртък е, припомня се последната вечеря на Христос с апостолите

Днес е и ден, в който се боядисват великденските яйца

Велики четвъртък е, припомня се последната вечеря на Христос с апостолите Снимка: pravoslavieto.com
Целувката на Юда. Стенопис от Охрид, 1259 г., детайл

Велики четвъртък от Страстната седмица е днес. В първите три дена от Страстната седмица вниманието беше насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, както и към Негови срещи и разговори с различни хора. А във Велики четвъртък и петък християните си припомнят Неговите спасителни страдания, смъртта и погребението Му. 

Според еврейските вярвания денят завършва със залеза на Слънцето и тогава започва следващият ден. Така Велики четвъртък започва от сряда привечер.

Днес се почитат събитията около последната вечеря на Христос с апостолите (нарича се и "тайна вечеря" заради установеното на нея тайнство Евхаристия). Евхаристията (на гръцки: ευχαριστίαблагодарност), известна също като свето причастие, наред с кръщението, е основно тайнство в християнската Църква. Въведено от Христос по време на Тайната вечеря, когато той дава на учениците си хляб и вино, символизиращи тялото и кръвта му.

 В началото на вечерята Христос измива краката на учениците си в знак на крайно смирение. Още преди това Той е изпратил в Йерусалим апостолите Петър и Йоан, които приготвят пасхална трапеза с безквасен хляб и вино. По време на вечерята Христос им казва, че един от тях ще Го предаде. Юда излиза и Го предава, а през нощта срещу четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето Му.

Предиобед в православните храмове се служи Василиева литургия и Велик маслосвет (единствено днес). Вечерта се отслужва утринната от петък (изтеглена напред) и между нейните молитви, и песнопения се прочитат 12 различни по дължина откъси от четирите евангелия, които предават събитията от четвъртък и петък. Макар съдържанието на откъсите в някои от случаите да се припокрива заради еднаквото описание на събитията от различните евангелисти, всички те се изчитат последователно за по-пълна картина на спасителните събития.

Между петото и шестото евангелие се чете и пее песента: Днес виси на дърво Този, Който повеси земята над водите; с трънен венец се увенчава Този, Който е Цар на ангелите; в лъжлива багреница се облича Този, Който облича небето с облаци; плесница приема Този, Който (с кръщението) в река Йордан освободи Адам (от греха); с гвоздеи се приковава Младоженецът на Църквата; с копие се пробожда Синът на Девата.

По време на четенето и пеенето на тази църковна песен се изнася от олтара Разпятието и се поставя в средата на храма за поклонение от вярващите до предиобеда на следващия ден - Велики петък.

Велики четвъртък е празничен ден в навечерието на Великден, в който вече се прекратява повечето обичайна работа, извън подготовката за Великден и дребни работи вкъщи. На Велики четвъртък се приготвят някои от обредните хлябове за Великден. Те носят най-разнообразни названия из България - великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и усукано около тях тесто. Но най-важната дейност е боядисването на великденските яйца. Първото задължително трябва да е червено, като за здраве с него се прави кръст върху челата на децата в семейството. Вярва се, че то трябва да остане в дома до следващия Великден.

Източници: БТА, Уикипедия

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори