България плаща по 1 милион и 50 хиляди лева на ден по договора с турската държавна енергийна компания "Боташ". Това съобщи пред bTV министърът на енергетиката Жечо Станков. „Преди няколко месеца плащахме по 1 милион, но от началото на годината след индексация на инфлационния процент в Щатите, вече плащаме по милион и 50 хиляди лв., догодина ще е милион и 100 хиляди лв., по-догодина ще стане милион и 200 хиляди лв. на ден“, заяви Станков.
Министърът уточни, че договорът действа от 1 януари 2023 г. и до момента по него са изплатени около 600 млн. лева, докато реално използваният капацитет възлиза на стойност едва около 40 млн. лева. Станков отбеляза, че в определен период "Булгаргаз" е спрял да извършва плащания поради липса на средства, което е довело до натрупване на задължения.
„Колегите от „Боташ“ не са виновни, виновна си е българската страна. Интересно е как тогавашният служебен министър Росен Христов собственоръчно поставя подпис, където трябва да подпишат изпълнителните директори и пише „Купувач: Росен Христов, министър на енергетиката“. Това го има черно на бяло, аз лично се сдобих с този документ. След като е подписан, той е изпратен от страна на „Боташ“ на изпълнителните директори като документ за изпълнение. След като министърът е подписал, това си е един вид готовността на цялата държава да подпише“, заяви още енергийният министър.
По думите му преди седмици заради технически проблеми с терминала в Алексадруполис се е наложило част от количествата газ да бъдат претоварени и закарани на терминалите в Турция.
Защо не се ползва капацитетът от „Боташ“?
„България има консумация в рамките на 3 млрд. куб. м - имаме 1 млрд. по линия на азерската компания, имаме резервиран капацитет допълнително над милиард по линия на LNG терминала и газовата връзка с Гърция. Има близо 2 млрд. капацитет, който е резервиран в „Боташ“, което е изключително голямо количество и няма нужда държавата от него. Цената, която плащаме там, е близо 10 долара за пренос, която е около 3 пъти по-висока от нормалната цена. Опитахме се да използваме този капацитет, свалихме цената, но интерес от други страни няма“, посочи Жечо Станков. "Разговарял съм с колеги от Унгария и Украйна. Техните сметки показват, че ще им е по-евтино да си внесат втечнен газ през германските терминали. Цената на газа по договора с "Боташ" е три пъти по-висока от тази на синьото гориво през Гърция", каза той.
„Още преди година стартирахме цялостно разглеждане на документацията, след като беше пропагандирано, че това е най-добрият договор за страната. Реалността – имаме договор без клауза за разваляне, подписан за срок 13 години от служебно правителство с 3-4 месеца мандат и ни обрича с индексации за 6 млрд.“, каза министърът на енергетиката.
„За Балкански поток инвестирахме 2,6 млрд. за 5 години. С днешна дата за 5 години са влезли 1,9 млрд., а очакваме 20 млрд. да влязат в българската енергетика“, посочи още той. До края на дългосрочните договори за използване на капацитета предстои да бъдат заплатени още 9,8 млрд. лева, а до края на експлоатационния срок на тръбата – допълнителни 9,9 млрд. лева. "20 милиарда лева ще влязат по сметките на българските дружества", подчерта Жечо Станков.
"По Турски поток имаме 20 компании, които са резервирали капацитет. Един от най-големите доставчици е „Газпром експорт“, но българската страна беше първата, която се отказа от руския газ“, коментира още министърът.
„Разпитван съм от КПК за „Боташ“, бивши министри са били разпитвани също. „Булгаргаз“ не е в добро финансово състояние. Трябва да се направи анализ на финансовите отчети на дружеството“, посочи още Станков.
По думите му договорът с „Боташ“ е поставил „Булгаргаз“ на колене.
Станков каза и че всички документи за „Чирен“ са предоставени на европрокуратурата.
По повод отлагането либерализацията на електроенергията за битовите потребители за неопределено време, министърът заяви, че няма да допусне високите цени на електроенергията на свободния пазар да се отразят в сметките на домакинствата. "С този подход дърпаме ръчната спирачка на инфлационните процеси, които се пораждат от високите цени в региона. Така гарантираме на българските домакинства, че сметките им ще останат стабилни и предвидими", изтъкна Жечо Станков. Той допълни, че и дневната, и нощната тарифа ще останат без промяна.
По отношение на цената на електроенергията за свободния пазар министърът уточни, че се водят разговори с бизнеса за диференциран подход при поемане на разходите, свързани с високите цени на тока. По думите му, ако цената надхвърли определено ниво - например 220 лева за мегаватчас - трябва да се задейства автоматичен механизъм, който да ограничи инфлацията.
Напиши коментар