Ако в горещината ни се появи главоболие, чувство за гадене или повръщане, както и усещане, че ще загубим съзнание, това означава, че стръмглаво вървим към топлинен удар. В такава ситуация лекарите съветват да се оттеглим на сянка, ако е възможно в по-студено помещение – при това не много студено, но по-студено, отколкото е навън, и веднага да започнем прием на течности.
Течностите са главното лечение
От претопляне в жегите може да ви се появи главоболие, а ако то е съпроводено и с температура, веднага трябва да се приемат антипиретици. Температурата на тялото може да се вдигне дори до 39 и повече градуса.
От горещото – на климатик, опасно ли е?
Какво става с организма, ако от 38 градуса навън влезем вкъщи или в офиса, където климатикът е поставен на 22°? Първо трябва да се знае, че климатикът може да показва 22 градуса, но това не означава, че температурата в стаята непременно ще е толкова, по-скоро ще е около 25°. Но ако действително сме пуснали на ниски градуси климатика и сме достигнали студена температура, това е шок за организма.
Шокът от студено на топло е още по-опасен!
Когато сте били на 20 градуса в колата или помещението, а рязко излезете на 40 градуса, стресът за организма е още по-голям. Тогава може да се стигне даже до загуба на съзнание. Защото в студеното помещение съдовете са свити, излиза се на много голяма горещина, съдовете са разширяват моментално, започва обилно потоотделяне и може да се стигне до загуба на съзнание или най-малкото да прилошаване.
При здравите хора влизането от топло на студено не е толкова опасно, но при болните от сърце може да доведе до изява на стенокарна симптоматика, защото води до рязко стесняване на разширените кръвоносните съдове.
Студени напитки и алкохол в жегата – не употребявайте!
В летните жеги напитките трябва да са със стайната на температура. Не бива да се пият нито много горещи, нито много студени напитки. Студената напитка е шок, който ще доведе до намаляване на циркулацията на кръвта по лигавиците и вирусната инфекция ви е в кърпа вързана – това го знае всяка майка на дете, което прекалява със сладолед и студени безалкохолни напитки в летните месеци.
А горещ чай може ли?
Горещите напитки също са опасни. Те водят до разширяване на съдовете на стомаха и до намаляване на кръвното налягане. Отново може да се стигне до прилошаване, предупреждават кардиолозите.
Алкохолът е практически забранен през деня, когато са големите жеги. Единственото нещо, което можете да си позволите, е не повече от една бира, защото алкохолът, особено когато е в газиран вид, много бързо се резорбира в организма и може да доведе до нежелани проблеми: излизане на сърцето извън ритъм, рязко падане и качване на кръвното налягане и пр.
Ако сте прочели в интернет, че 50 г уиски е като лекарство за кръвното, знайте, че това е напълно погрешно. Пиенето на концентрат в жегите е недопустимо, категорична е медицината.
Трябва да се внимава и със студения душ, с който бързате да се разхладите: той също е много опасен, защото едно нагрято тяло, полято изведнъж със студена вода, ще бъде предложено на огромен стрес.
Естествено, ако сте млад и здрав човек, нищо няма да ви се случи, (то и от жегата нищо няма да ви стане!), но за един човек с исхемична болест на сърцето, с пристъпи на предсърдно мъждене или друго ритъмно нарушение, това може да доведе до рязко покачване на кръвното налягане. Затова ако сте хипертоник, през големите жеги не излизайте навън.
Напиши коментар