Жители на русенско село недоволстват срещу изграждането на асфалтова база в близост до къщите им

Според инвеститора опасенията са неоснователни, проектът щял да донесе ползи

Жители на русенско село недоволстват срещу изграждането на асфалтова база в близост до къщите им Снимка: кадър NOVA

В русенското село Червена вода расте недоволството срещу инвестиционно намерение за изграждането на  асфалтова база и  бетонов възел в непосредствена близост до населеното място. Жителите се опасяват  от последиците, които би могло да има новото производство. Казват и че  се страхуват, след като са видели какво се случи в Елин Пелин. Днес започват и подписка, с която да подкрепят възражението си, а то ще бъде изпратено до редица институции и министерства.

„Тревожи ни това, че ще бъде нарушено качеството ни на живот. Искаме да работим и да живеем в чиста среда. Протестираме срещу това тази част на селото на бъде превърната в индустриална зона и да има мръсно производство”, заяви в ефира на NOVA Галя, която е жител на селото.

Камелия, която също живее в селото подчерта, че спорната производствена зона по документи е на 400 метра отстояние от първите къщи на селото. „Но реално разстоянието е доста по-малко”, посочи тя.

Става въпрос за района на бившето Трудово кооперативно земеделско стопанство (ТКЗС) в близост до вилна зона на селото, където е била и местната помпена станция, съобщава за БТА Мая Йоргова, която живее в населеното място.

"Инвестиционното намерение предвижда изграждането на бетонов център, склад за бетонови елементи и мобилна производствена инсталация за асфалтовобетонови смеси, съхранение на нефтопродукти и химически вещества на по-малко от 400 метра от къщите на селото. За целта тежката техника по снабдяването на материали и изнасянето на готовата продукция ще минава през цялото село. Най-засегнати са улиците "Панайот Волов" и "Александър Стамболийски", за които с решение на Върховния административен съд (ВАС) от 25 юли е потвърдено законосъобразното поставяне на забранителен знак за преминаване на автомобили над 10 тона", каза още Йоргова.

„Притесненията на хората в района са неоснователни”, обясни инвеститорът Свилен Максимов. По думите му зад протеста стоят „други мотиви”, които възпрепятстват проекта.

"Тази инвестиция ще доведе само до ползи за селото - ще отвори работни места. Ще се запълнят дупките и ще се ремонтират окаяните улици на селото. Ще се изгради обходен път до икономическата зона. Ще стане едно наистина добро място за живеене, в което хората да искат да дойдат и да се заселят", каза още Максимов пред БТА.

Според него опасенията за това планираната инвестиция да се отрази на околната среда са неоснователни, тъй като подобни бетонови възли има в много други села. Максимов добави, че фирмата му дори предвижда също и зеленчукопроизводство и овощни дръвчета, както и изграждане на складови помещения за съхранение на продукция.

"Намерението е да се обособи площ, част от целия парк, която да се даде на дългосрочен наем на инвеститор, който ще реализира бетонов възел и асфалтова база. Важно е да се уточни, че същите ще са мобилни, портативни. Тук изобщо не става въпрос за големи съоръжения", поясни Максимов.

Той поясни, че ще се предложи на държавата да изгради път, който да изкара движението от и за бъдещата икономическа зона от селото или това да се реализира съвместно с фирмата - инвеститор. 

Подписката на жителите на селото, в която те изразяват своите опасения от бъдещия проект, ще бъде изпратена до министрите на околната среда и водите, на здравеопазването, на земеделието и храните, директора на Регионалната инспекция по околна среда и водите в Русе, областния управител на Русе, Общинския съвет, главния архитект, омбудсмана и Регионалната здравна инспекция. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори