Нов протест на животновъдите затваря Подбалканския път София - Бургас. Причината - през последните 25 години непрекъснато се ограничава възможността да извеждат животните си на паша в Балкана.
Вчера те протестираха в Калофер, където се отглеждат над 9000 животни. Животновъдите от съседните общини Сопот и Павел баня са обезпокоени, че ще останат без прехрана, защото от следващата година няма да имат достъп до пасища, съобщава NOVA.
Протестиращите са изпратили писма до Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите, в които са изложили проблема и своите искания за решаването му.
От двете ведомства все още няма отговор. С официална позиция по въпроса излязоха от Национален парк "Централен Балкан", която гласи, че тези ограничения не застрашават развитието на животновъдството в България. В България има само три национални парка - Рила, Пирин и Централен Балкан. Общата площ на трите парка е под 2% от националната територия. Данните за 2023 г. показват, че по-малко от 3% от едрия рогат добитък и по-малко от 3% от овцете в България са пашували на територията на националните паркове. Площта на пасищата, на които се разрешава паша в националните паркове съгласно утвърдените годишни планове, представлява едва около 2,5 на сто от пасищата в страната, съобщават от НП "Централен Балкан", предава БТА.
Стана известно също, че от догодина пашата на животни ще бъде допълнително ограничена - такава няма да се допуска над 1500 метра надморска височина. Фермерите обявиха, че са готови дори да се откажат от субсидиите, които получават, но да запазят пасищата.
Напиши коментар