Кабинетът внесе в НС законите за Бюджет 2025, НЗОК и ДОО

Това съобщават от правителствената пресслужба

Кабинетът внесе в НС законите за Бюджет 2025, НЗОК и ДОО

Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проектa на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.

Правителството  изготви законопроектите, за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата. Параметрите и допусканията, при които е разработен бюджетът за 2025 г., както и актуализираната средносрочна прогноза за периода 2025-2028 година, се базират на есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, на действащото законодателство и на необходимостта от реализиране на приходни и разходни мерки, както и осигуряване на приетите разходни политики.

С бизнеса беше постигнато съгласие вместо предлаганият данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева. За тази цел в проекта на Закона за бюджета е предвидена актуализация на наредбата, с която се определят концесионните такси.

 По-рано днес служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни пред депутатите в парламента защо Министерството на финансите (МФ) се е отказало от данък върху свръхпечалбите на банките в проектобюджета за 2025 г. В отговор на въпрос от "БСП-Обединена левица" в рамките на блицконтрола тя посочи, че са провели среща с Асоциацията на банките и са направили анализ какви данъци ще бъдат платени от тях за 2025 г., имало е и среща с ръководството на Българската народна банка (БНБ). 

Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15 процента данък – 10 процента корпоративен данък и още пет процента данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.  

В тази връзка направихме анализа, че това, което се прогнозира да бъде платено от банките, е два пъти повече от разчетеното в бюджета и затова се отказахме от данъка, обясни министърът на финансите. Това, което ще постъпи, е почти на 95 на сто от прогнозата на МФ за постъпления от данък върху свръхпечалбите на банките, допълни тя. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори