Как да се върнем към себе си след майчинство?

Няколко практични съвета, които ще ви помогнат да се адаптирате към новата действителност

Как да се върнем към себе си след майчинство? Снимка: pixabay.com

Децата са дар, който променя живота ни по много начини. Безспорно това е най-хубавото нещо, което може да се случи на една двойка, но колкото и да е отдаден и любящ бащата, все пак по-голямата част от ангажиментите около детето си остават за майката. Ето защо именно нейното битие се преобръща на 180 градуса. От момента на раждане на нейната рожба, на жената й се налага да влезе в поредната отговорна роля - тя вече е не само жена, съпруга, домакиня, работещ човек, но и майка.

Тъй като живеем в модерен свят, всеки ден слушаме за равенство между половете и равен старт пред мъжете и жените. Но нека си го кажем откровено - за такова равенство и дума не може да става, тъй като биологията си е казала думата преди хилядолетия - основната роля на жената е да създава и отглежда поколение, за да съществува светът. Тук е моментът, в който редица еманципирани феминистки ще скочат в знак на протест, но следващите редове не целят да убеждават модерната жена да си стои вкъщи с децата, а точно обратното - имат за цел да дадат няколко практични съвета, за да може една майка, която е решила да не обръща гръб на предишното си “аз”, да се справи с всяка социална роля, която обществото, а и тя самата си е отредила.

 Връщане на работното място след майчинство

 След раждането и гледането на новородено, като че ли това е следващата трудна стъпка за всяка майка. “Как да оставя детето си?”, “Ще бъде ли обгрижвано достатъчно добре?, “Ще се адаптира ли бързо към променените условия?” , “Тази промяна ще накара ли детето ми да ме обича по-малко?”  Това са само малка част от въпросите, които терзаят съзнанието на всяка работеща майка. Разбира се, че преходът е труден, но има едно правило за златната среда, което е валидно и тук. Детето е самостоятелен индивид, който на определен етап от развитието си има потребност да се отдели от майката, точно както се случва в дивата природа. Това е първият важен урок, който даваме на своите рожби - “мама е човек, който много те обича, но тя обича и себе си и има нужда да прави и други неща, освен да се грижи за тебе.” Както дивите зверове учат малките да ловуват и им показват суровото лице на света навън, така и вашето дете има нужда да види света без мама. Това е полезно не само за детето, но и за самите вас, защото иначе може да залитнете неусетно в психологически крайности, които впоследствие да донесат трудности в израстването и обособяването на детето като самостоятелна личност.

 Боледуване на детето - нерешим проблем

 Познат до болка проблем, който се появява след първите дни на ясла или детска градина. Уви, няма как да отгледате дете в изолирана среда и да, сополите и вирусите са част от това израстване, част от сложния процес на формиране на имунна система, през който минава всеки жив човек. Свиквайте да гледате сърдитите погледи на лелките в детското заведение, което посещава детето ви, когато го заведете след боледуване, но то все още има хрема. За да си подсигурите доза спокойствие, поговорете със своя работодател още при първия ден след като се завърнете на работното място след майчинство. Обяснете, че ще има период на отсъствия, уверете го, че няма да злоупотребявате. Опитайте се да поделяте отговорността за гледане на болното дете с други членове на семейството - бащата, баби, дядовци, все пак не сте единствената, която може да дава сиропи и да следи температурата. И тук отново да припомним - оставете чувството за вина настрана!

 Социален живот - не и след майчинство!

 Още един мит, който подлежи на развенчаване. Защо да не можете да си позволите вечер навън с приятелки, особено след цяла работна седмица, изпълнена и с други ангажименти. Разберете се със своята половинка, поделете си уикенда - едната вечер за него, другата за вас. Ако пък искате да се насладите на романтична вечер далеч от детски викове, наемете бавачка, помолете за помощ лелята, бабата, все някой ще откликне. Не пренебрегвайте нуждите си на личност, защото така рискувате да за тънете в сивотата на ежедневието, а това би донесло непоправими щети на психиката ви. Повярвайте, вашето дете ще е щастливо, ако вие сте щастлива, така че не се чувствайте виновна.

 Свободно време - дали има такова след майчинство?

 Отново въпрос на организация и приоритети. Да, след като се върнете на работа времето, прекарано с детето ви, ще стане още по-ценно, защото ще е много по-малко. Но все пак ще имате нужда и от време за себе си. Би било лесно, ако уикендът се състоеше от поне четири дни, но уви, те са само два.

           Как да се справим в такъв случай?

 Комбинирайте удоволствията.

·        Заведете детето в парка, нека потича, нека поиграе на свобода, а вие се насладете на кратка почивка на пейката, с чаша кафе в ръка, а ако ситуацията позволява, почетете любимото списание или книга.

·        Прекарайте деня заедно вкъщи. Ако сте решили да прекарате свободното време в чистене и готвене вкъщи, ангажирайте малчугана. Давайте му отговорности, които са съобразени с възрастта и двигателните му умения. Повярвайте, децата обичат да се чувстват полезни, обичат да виждат, че мама има нужда от тях.

·        Посетете някое културно или спортно събитие, което ще е интересно и за вас, и за детето. Пазарувайте в мола - това винаги носи удоволствия и на нас, и на децата. Посетете близка, но интересна дестинация - разходка, посещение на забележителност, вкусно хапване в ресторант - не звучи никак лошо!

 И след всичко изброено, все пак да споменем, че времето след майчинство е един труден, емоционален и натоварен период, през който всяка жена минава, всяка една от нас се справя различно, някои много успешно, други не съвсем. Не се съпоставяйте с другите! Всяка от нас е индивидуалност, всяка има различни силни и слаби страни. Съсредоточете се върху себе си и семейството си, отдавайте си заслужената почивка винаги, когато имате възможност, защото за да съхраните семейството си, трябва да се научите да съхранявате себе си.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори