Децата с нетърпение безгрижните летни дни, изпълнени с игри на открито, разходки в планините, посещения на паркове и почивка край морето и басейните. Топлите дни поставят обаче родителите пред предизвикателството да осигурят спокойни и здравословни забавления за своите мъници. Важно е да се вземат предвид ефектите на слънцето върху човешкото тяло, които могат да бъдат както положителни, така и отрицателни. Прекомерното излагане на слънце може да доведе до сериозни здравословни проблеми, като прегряване и топлинен удар.
Слънчевото изгаряне представлява остра възпалителна реакция. Тя е предизвикана от директното въздействие на ултравиолетови лъчи. Когато е предозирана UV-радиацията потиска кожния клетъчно-медииран имунитет, което създава сериозен риск за развитието на злокачествени заболявания.
Типични симптоми на слънчево изгаряне
Слънчевото изгаряне се проявява с характерно зачервяване, което възниква от 3 до 4 часа след излагането на слънце. То достига най-силна изразеност в следващите 24 часа. Кожата става червена, топла, чувствителна и болезнена.
Тенът на кожата и слънчевото излагане
По-краткотрайното излагане на слънце, при по-ниска UV-радиация, води до кожна пигментация – тен. Тенът осигурява известна защита срещу последващо слънчево излагане и увреждане от ултравиолетовите лъчи. Появата на тен настъпва в две фази: незабавно пигментиране в момента на контакт със слънцето и последващо, отложено във времето потъмняване на кожата.
Фактори, определящи ефекта на слънцето върху детската кожа
Минималната доза UV-радиация, необходима за да предизвика еритем в следващите 24 часа, зависи от типа кожа. Популярна класификацията определя шест основни типа кожа, като типове от I до III са най-податливи на слънчево изгаряне поради ниските количества мелатонин като защитен фактор. Дължината на UV-лъчите също е от значение – UVB лъчите са по-еритемогенни от UVA лъчите. Влажната кожа се зачервява по-лесно от сухата, затова е добре да се подсушават децата след излизане от водата.
Най-силното слънчево греене е в интервала от 10:00 до 16:00 часа, когато слънцето крие най-висок риск от изгаряне. Важно е да се знае, че облаците абсорбират само около 10% от слънчевата радиация, затова слънчево изгаряне може да настъпи и в облачно време. За да се избегнат неприятни и опасни последици като слънчевото изгаряне и други кожни проблеми, е необходимо да се следи за „дозиран“ престой на слънце и да се използват подходящи предпазни средства като продукти за защита на кожата, шапки, слънчеви очила и подходящи летни дрехи.
Напиши коментар