Велислава Делчева е новият омбудсман на Република България. Тя беше избрана със 123 гласа от ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица”, ИТН, „ДПС-Ново начало” и четиримата независими народни представители.

Против се обявиха от ПП-ДБ, „Възраждане”, АПС, МЕЧ и „Величие”.

Мандатът на омбудсмана е 5-годишен. След промените в Конституцията омбудсманът е един от потенциалните кандидати за служебен министър-председател. Делчева ще бъде част и от Номинационната комисия за избор на членове на Антикорупционната комисия, според разпоредбите в Закона за противодействие на корупцията, съобщи NOVA.

Делчева положи клетва пред НС и поиска диалог с институциите и гражданите.

"Вратата на институцията на омбудсмана ще бъде отворена за всеки български гражданин, който има нужда от подкрепа", заяви Велислава Делчева, след като положи клетва пред Народното събрание. Тя благодари на народните представители за гласуваната ѝ подкрепа и даденото ѝ в аванс доверие. Няма да ви давам обещания, защото знам, че ми предстои много работа, а тя изисква да се действа, а не да се говори, каза Делчева.

Положих тази клетва с ясното съзнание за огромната отговорност, която поемам не само пред вас, но най-вече пред българските граждани, защото значимостта на тази институция е огромна, каза новият омбудсман. Наскоро се навършиха 20 години от избора на първия омбудсман и работата на предишните четирима омбудсмани допринесоха за това, че гражданите припознаха институцията като истински защитник на техните интереси и права. Така ще бъде и занапред, заяви Делчева.

Тя посочи, че дневният ред в нейната работа ще се определя от гражданите, а защитата срещу нарушенията и неправомерните посегателства върху техните права е и ще бъде приоритет на омбудсмана. Не само ще алармирам, когато има нарушени права, но се надявам, че заедно с вас ще намираме решения на тези проблеми, обърна се Делчева към народните представители. Тя заяви, че разчита на добро сътрудничество с Народното събрание и на добър диалог с изпълнителната и местната власт, защото всяка пренебрегната препоръка означава пренебрегнат и неглижиран зов за помощ, а това не са функциите на институциите в едно демократично общество.

"Ще бъда проактивна и настойчива, но толкова, колкото е необходимо, за да може да алармирам за всички належащи проблеми и поредният казус или бъг в системата да бъде отстранен", заяви Велислава Делчева. Тя се ангажира работата в защита на основните права на граждани да съответства на всички европейски и международни стандарти. Новият омбудсман заяви, че твърдо вярва, че "правата на човека са върховна ценност, а тяхното прилагане не е и не бива да бъде фасадна имитация". 

Коя е Велислава Делчева

Тя е магистър по право в Софийския университет. След това работи към структури на Съвета на Европа по въпросите на недискриминацията. Била е част от неправителствени организации с фокус върху съдебната система в България. През годините е работила по законопроекти за въвеждането на стандартите на Съвета на Европа в българските съдилища и по програми за правата на децата. Била е правен експерт в Конституционния съд, а до днес е част от Министерството на правосъдието в дирекция „Стратегическо развитие и програми”.

Кои бяха кандидатите за поста

Кандидатите за поста бяха шестима. Велислава Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС.

Останалите бяха бившият министър на правосъдието Антон Станков, бившият омбудсман Мая Манолова, бившият председател на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов, бившият член на Комисията за защита на личните данни Мария Матева, както и бившият депутат от ГЕРБ Джема Грозданова.

Вече повече от година и три месеца страната ни нямаше нито омбудсман, нито заместник омбудсман. Затова изборът на нов беше внесен като извънредна точка в днешния дневен ред на Народното събрание.

Коментарите в пленарната зала на НС

Считам,  че г-жа Делчева има качествата да бъде успешен омбудсман и да защитава правата на гражданите”, заяви Ана Александрова от ГЕРБ.

Една такава институция трябва да бъде изпълнена със съдържание, а не удобно място за пенсиониране или санаториум на добри политически кадри, или начало на нова кариера”, заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Новият омбудсман трябва да бъде човек с опит, човек, който може, човек, който е доказал, че му пука за проблемите на хората. За мен е ясно кой отговаря за всички тези критерии. Като чуя омбудсман, веднага се сещам за Мая Манолова”, заяви Нина Димитрова от БСП.

Сега вие казвате: „Когато чуя думата омбудсман и се сещам за Мая Манолова”. Това вашето мнение ли е или на цялата група? Когато изразявате вашата позиция от името на ПГ, трябва да кажете вашата група за кого ще гласувате”, заяви  Йордан Иванов от ПП-ДБ.

Обвинения в залата предизвика гласуването на „БСП-Обединена левица”,които подкрепиха номинацията на ГЕРБ-СДС – Велислава Делчева.

Първо гледахме сърцераздирателно, почти разплакано, изказване от страна на една госпожа от БСП, просто щеше да заплаче. Такъв театър разигра тук, за да се обясни за г-жа Манолова. Накрая избрахте ГЕРБ”, каза Цончо Ганев от „Възраждане”.

Аз такова нещо не съм виждал - да си издигнете кандидат и после да гласувате за кандидата на ГЕРБ. Или нямате лоялност към вашия кандидат, или имате големи зависимости”, заяви Христо Расташки от МЕЧ.

Радвам се, че навреме ме изключиха от групата на БСП”, заяви Явор Божанков.

„Г-жа Делчева е единствената кандидатура, която може да събере над 121 гласа”, каза Драгомир Стойнев.

На 10 април 2024 г. бяха прекратени пълномощията на бившия омбудсман Диана Ковачева след подадена от нея оставка във връзка с избора ѝ като съдия в Европейския съд по правата на човека. От тогава позицията на омбудсман в България беше вакантна. 

Процедурните правила за избор на омбудсман бяха приети от парламента на 13 февруари т. г., като срокът за предложения беше 28 дни. Номинации за омбудсман можеха да правят народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза.