Крайната десница във Франция - по-близо до властта от когато и да е

Водено от „Националния сбор“ правителство ще повдигне въпроси около посоката, в която се движи Европейският съюз

Крайната десница във Франция - по-близо до властта от когато и да е Снимка: Yara Nardi, Pool via AP/БТА

Крайнодясната партия „Национален сбор“ (НС) на Марин льо Пен отбеляза исторически успех на първи тур на парламентарните избори във Франция, но окончателният резултат от гласуването ще зависи от междупартийните преговори преди втори тур в неделя, съобщи Ройтерс.

НС и съюзниците му получиха 33% от гласовете, следвани от левия блок „Нов народен фронт“ с 28% и центристите на президента Еманюел Макрон, събрали едва 20 на сто от гласовете, според официалните резултати, публикувани днес от вътрешното министерство на Франция, съобщава БТА.

Това се смята за голямо поражение за държавния глава, който свика предсрочни избори, след като отстъпи зад „Националния сбор“ на изборите за Европейски парламент в началото на юни.

Но това дали антимигрантският и евроскептичен „Национален сбор“ ще формира правителство, ще зависи от решителния втори тур на 7 юли и доколко другите партии ще успеят да  се обединят около кандидатите с най-голям шанс за влизане в националния парламент в избирателните райони във Франция.

Лидерите, както на левия „Нов народен фронт“, така и на центристкия съюз около Макрон, снощи дадоха ясно да се разбере, че ще оттеглят кандидатите си в определени райони, ако друг кандидат има по-добър шанс да победи НС в неделя.

В момента крайната десница е по-близо до властта, откогато и да било преди. Льо Пен се стреми да изчисти имиджа на партията, обвинявана в расизъм и антисемитизъм – тактика, която върши работа на фона на гнева на избирателите към Макрон, високите разходи за живот и засилващите се притеснения около имиграцията.

Водено от „Националния сбор“ правителство ще повдигне въпроси около посоката, в която се движи Европейският съюз, предвид неговата съпротива към по-нататъшната европейска интеграция.

Депутатите от „Националния сбор“ призоваха кандидатите, излъчени от дясноцентристките „Републиканци“, спечелили по-малко от 7 на сто на първи тур, да се оттеглят от районите, където това би било от полза за крайната десница.

Засега „Републиканците“, които се разцепиха преди изборите и малка част от тях се присъединиха към НС, не са реагирали на предложението.

Кандидатите, преминали през първи тур, ще имат срок до утре вечер да потвърдят дали ще участват на втория.

Двайсетте дни предизборна кампания не бяха достатъчни, за да се обърне тенденцията, наблюдавана на изборите за Европейски парламент на 9 юни. Основният ефект от предсрочните парламентарни избори, обявени изненадващо от френския президент Еманюел Макрон, беше да се затвърдят позициите на трите блока, които доминират на националната политическа сцена и в бъдещото Национално събрание: "Национален сбор" и неговите десни съюзници, съюзът на левицата под името "Нов народен фронт" и президентската коалиция, водена от партия "Ренесанс", пише в. "Монд", цитиран от БТА.

"Когато историците погледнат назад към разпускането на парламента, те ще кажат само една дума: катастрофа! Тя не би могла да бъде по-голяма. Еманюел Макрон имаше всичко или почти всичко: Елисейския дворец и три години пред себе си; мнозинство, макар и относително, но все пак мнозинство; партия в добро състояние; малка, но изненадващо солидна електорална база; накърнен личен имидж, но безспорен авторитет. Той загуби всичко, освен Елисейския дворец. Искаше да обедини центристкия блок, да раздели левицата и да изолира "Национален сбор": всичките му сметки се оказаха погрешни", се казва в редакционна статия на "Фигаро".

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори