Предвиждаме изключително сериозно затягане на режима на арбитражните съдилища в България чрез въвеждане на регистър, засилване на правилата за уведомяване, повишаване на изискването за дължима грижа, за да не се нарояват никога повече в страната ни арбитражи "копърки", като тези, които вече установяваме. Това съобщи министърът на правосъдието Георги Георгиев на брифинг в Министерския съвет.
Във връзка с казуса със запорираното жилище на 90-годишната баба Янка министър Георгиев е разпоредил Инспекторатът към Министерството на правосъдието да провери частния съдебен изпълнител, който провежда принудително изпълнение на жилището на дамата. Станало е ясно, че едни и същи лица са сезирали един и същ неоткриваем арбитражен съд, като се твърди, че вече има сключени предварителни договори от вече починалите лица.
При проверката по случая на 90-годишната баба Янка са открити пет различни нарушения, във връзка с които министърът е изискал от дисциплинарния съвет на Камарата на съдебните изпълнители налагането на пет отделни глоби, всяка в размер на 10 000 лева. Приет е за дължим от длъжника хонорар в размер на 20 000 лева за адвокатско възнаграждение по изпълнителното дело, какъвто нашата проверка установява, че не е бил заплащан, каза министърът. Тоест съдебният изпълнител е натоварил допълнително баба Янка със сума, която се равнява на пенсията ѝ за три години напред. Това считаме за недопустимо и за нарушение на подробно разписаните законови разпоредби, заяви правосъдният министър.
Той съобщи, че е поискал втора проверка, в рамките на която се установява по сходни дела по същия сценарий отново начисляване на вноски за уж дължим, но реално неплатен, адвокатски хонорар в размер от над 75 000 лв. При втората проверка установихме от същия частен съдебен изпълнител осем различни нарушения, каза министърът. Във връзка с това Георгиев е поискал от дисциплинарния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители в България да бъде наложена на частния съдебен изпълнител мярка временно отстраняване от длъжност, която е най-бързата и тежка мярка, както и лишаване от право да упражнява професията си за срок от една година.
В резултат на разкритията на Инспектората по Закона за съдебната власт към Министерството на правосъдието разпоредих пълна проверка за период от три години назад на изпълнителните дела по конкретни критерии, като акцент са арбитражните дела в тях, информира Георги Георгиев.
Той съобщи и за друга тенденция, а именно "установяване на крайно съмнително поведение на няколко адвокати, които се явяват по тези дела". Сезирали сме прокуратурата и адвокатските колегии за предприемане на съответните действия, каза министърът.
„Вчера получих данни от окръжните съдилища в страната за всички дела за издаване на изпълнителни листове, които са образувани по решения на арбитражни съдилища. На тази база Министерство на правосъдие стартира мащабна акция за проверка на частни арбитражни съдилища в цялата страна, за чиято дейност има сигнали или информация за нередности. Това са реални действия за борба с корупцията и организираната престъпност, включително и с изясняване на съпричастността на различни длъжностни лица“, каза министър Георгиев.
Той допълни, че вчера е провел среща с Камара на частните съдебни изпълнители, предстои такава и с Нотариалната камара. „Очакваме от тях съдействие и своевременно информиране от представители на гилдиите за всяко съмнително обстоятелство при подозрения за евентуални имотни измами и получих уверения за засилване на бдителността и ефективно сътрудничество“, каза Георгиев.
Напиши коментар