20 500 души бяха евакуирани от Кьолн - най-масовото принудително преместване на хора в германския град след Втората световна война. Причината - откриване на три огромни невзривени бомби.
Сред евакуираните обекти бяха болница, два центъра за грижи за възрастни хора и втората по големина железопътна гара в града. Училища, църкви, музеи и две от културните забележителности на Кьолн - популярният театър "Музикален купол" и Кьолнската филхармония, също попаднаха в зоната за евакуация.
През Втората световна война съюзническите сили са извършили 262 въздушни нападения над Кьолн, който е бил важен индустриален, културен и логистичен център за тогавашната нацистка Германия. Загинали са около 20 000 негови жители и градът е останал в руини, посочва Си Ен Ен. Почти всички сгради в Стария град са били разрушени, както и 91 от 150-те църкви на Кьолн. След войната са били предприети мащабни усилия за възстановяване на Стария град, като основните забележителности на Кьолн са грижливо реставрирани.
Градските власти отцепиха район с радиус от 3280 метра в Дойц, оживен квартал в близост до река Рейн, разположен точно срещу Стария град. Властите съобщиха, че бомбите са били обезвредени малко след 19:00 ч. местно време снощи и на всички жители е било позволено да се върнат по домовете си, около 12 часа след началото на евакуацията, допълва вестникът.
Въпреки че откриването на неизбухнали боеприпаси от Втората световна война - 80 години след нейния край - не е рядкост за Германия, както и за други части на Европа, местоположението на невзривените бомби в близост до центъра на Кьолн и други гъсто населени райони е необичайна, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Всяка от трите огромни бомби е била снабдена с взривател, което означава, че вероятността те да избухнат сами с течение на времето е била по-малка, но те все още са били опасни при евентуално сътресение или удар, уточнява вестникът.
В зоната за евакуация се намираха жилища, предприятия, правителствени сгради, 58 хотела и 9 училища, съобщиха градските власти. Районът включваше и оживената железопътна гара "Месе-Дойц" и голяма болница, чиито пациенти от отделенията за интензивно лечение бяха преместени с линейки в близките болници, добавиха властите.
Евакуацията е започнала рано сутринта вчера, като органите на реда са извършили проверки от врата на врата и са предупредили хората, отказващи да се евакуират, че могат да бъдат изведени със сила и да получат солени глоби, информира в. "Вашингтон пост".
Заради опасността от бомбите - две от тях с тегло 2200 кг и една с тегло 1100 кг - властите издадоха предупреждение за опасност като за сериозен инцидент, съобщи агенция Юнайтед Прес Интернешънъл, като се позова на изявление на градската управа.
Според експерти до 300 000 от пуснатите бомби през Втората световна война не са се взривили, което често предизвиква ужас сред местните жители, когато някои от тях се появяват по време на строителни проекти или при почистването на река Рейн, която минава през самия център на града, отбелязва ЮПИ.
Само през миналата година бяха открити над 30 такива бомби, което наложи 17 евакуации, засегнали 36 000 души. Според американското сп. "Смитсониън" бомбите са били част от около 2000, които всяка година се откриват в цяла Германия.
През 2010 г. трима работници загинаха при опит да обезвредят бомба в германския град Гьотинген, след като тя се взриви. Също през това десетилетие в друг град в Германия - Ойскирхен един строителен работник загина, когато при копаене детонира взривно устройство, останало от войната.
През 2021 г. четирима души бяха ранени в Мюнхен, когато бомба от Втората световна война избухна по време на строителни работи в близост до централната железопътна гара, а през 2017 г. повече от 65 000 души бяха евакуирани в град Франкфурт, след като близо до университета "Гьоте" в града бе открита 1,4-тонна бомба тип "блокбъстър", която беше обезвредена безопасно.
Но и германски бомби често биват откривани във Великобритания, която е била подложена на тежки бомбардировки от тогавашните военновъздушни сили "Луфтвафе" в периода 1940-1941 г. и през 1944 г. За последно това се случи миналата година, когато 10 000 души бяха евакуирани, след като голяма бомба бе открита в двора на крайградски имот в Плимут. Военноморски и армейски сапьори извадиха бомбата и я изнесоха в морето, където тя беше взривена, припомня ЮПИ, цитирана от БТА.
Напиши коментар