Опитите на Тръмп да уязви Зеленски срещнаха остра реакция от европейски лидери

Тръмп нарече Зеленски диктатор без избори и го призова да побърза, ако иска "да му остане държава"

Опитите на Тръмп да уязви Зеленски срещнаха остра реакция от европейски лидери Снимка: БТА

Доналд Тръмп нарече президента на Украйна "диктатор без избори". Той  допълни, че украинският лидер трябва да действа бързо, ако иска "да му остане държава".

Тръмп каза това часове след като Зеленски отвърна на изказването му, че Украйна е отговорна за пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., като заяви, че американският президент е попаднал в руски дезинформационен балон.

В публикацията в своята социална мрежа Тръмп казва още, че Зеленски - "един комик със скромни успехи", е уговорил Съединените американски щати да похарчат 350 милиарда долара, за да влязат във война, която не може да бъде спечелена, и която никога не е трябвало да започва, но която той не може да приключи без САЩ и Тръмп.

Американският президент допълва, че Съединените щати са похарчили 200 милиарда долара повече от Европа и докато парите на Европа са гарантирани, то Съединените щати няма да получат нищо обратно.

Тръмп отправя критики и към предишната администрация на Джо Байдън, че не е поискала споделяне на разходите с Европа, тъй като войната е по-важна за Европа, отколкото за Америка.

Американският президент изтъква, че половината от парите, които САЩ са изпратили на Украйна, "липсват", а Зеленски отказва избори, защото стои ниско в социологическите проучвания.

"Обичам Украйна, но Зеленски свърши ужасна работа. Страната му е разбита и милиони, и милиони хора загинаха без нужда", заяви американският президент.

Тръмп похвали работата на екипа дипломати, воден от държавния секретар Марко Рубио, които се срещнаха с руската страна в Саудитска Арабия, за да поставят начало на подготовка за преговори за уреждане на конфликта.

Украинският президент заяви, че твърдението на Тръмп, че рейтингът му на одобрение е едва 4 процента, е руска дезинформация и че всеки опит той да бъде заменен ще се провали. Според последното социологическо проучване, направено в началото на февруари от Киевския международен социологически институт, над 57% от украинците заявяват, че имат доверие на държавния глава.

"Имаме доказателства, че тези данни се обсъждат между Америка и Русия. Това означава, че президентът Тръмп, за съжаление, живее в дезинформационно пространство", подчерта Зеленски през украинската телевизия.

Медиите отбелязват, че украинското законодателство не изисква избори по време на война и затова Зеленски е на власт, въпреки че петгодишният му мандат изтече още миналата година.

Критики към Зеленски отправи и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който заяви, че публичните забележки на Зеленски спрямо Доналд Тръмп са контрапродуктивни.

"Идеята, че Зеленски ще промени мнението на президента, като го хули в обществените медии – всеки, който познава президента, ще ви каже, че това е брутален начин за взаимодействие с тази администрация", допълни Ванс.

Зеленски, който се срещна с специалния пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог в Киев, заяви, че би искал екипът на Тръмп да разполага с "повече от истината" за Украйна, ден след като президентът на САЩ каза, че Украйна "никога не е трябвало да започва" конфликта с Русия.

Думите на президента Тръмп към украинския му колега Зеленски предизвикаха критиките на европейските лидери.

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор".

Според Стармър е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи Обединеното кралство по време на Втората световна война", съобщиха от Даунинг стрийт.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че "е просто погрешно и опасно да се отрича демократичната легитимност на президента Зеленски", а германският външен министър Аналена Бербок нарече коментарите "абсурдни".

"Това е пълен абсурд. Ако гледате реалния свят, вместо просто да изстрелвате туитове, тогава ще сте наясно кой в Европа е принуден да живее в условия на диктатура - народът на Русия и народът на Беларус. Украинците се борят всеки ден за своята свободна демокрация. Ние ги подкрепяме като европейци по пътя им към Европейския съюз, за ​​да можем заедно да защитим нашите демокрации", коментира Аналена Бербок.

Шведският премиер Улф Кристершон също разкритикува използването на думата "диктатор" от Тръмп. Според него, макар в ЕС да няма пълно съгласие за това как да се действа, трябва да се запази хладнокръвие и да се продължи подкрепата за Украйна.

Полският министър на външните работи Радослав Сикорски, чиято страна в момента председателства ЕС, коментира в Европарламента, че може да се конфискуват замразени руски активи:

"Наше задължение, вярвам че това вероятно е и правна база, за конфискуването на активите на агресора, а има и прецеденти. Ние конфискувахме парите на Ирак, когато нападна Кувейт. Разбира се ситуацията е малко по-различна, но има прецедента да се накаже агресора чрез конфискация", заяви Сикорски. 

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор".

"Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. 

Не мога да предположа откъде черпи информация президентът на САЩ, за да прави подобни изявления, добави говорителят. Той отбеляза, че в ЕС продължават срещи на различни равнища, свързани с възможностите за постигане на справедлив и траен мир в Украйна. 

Де Керсмакер отново припомни позицията, че не може да има решение за Украйна, нито без участието на Украйна, нито без участието на ЕС. 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори