Пожарникарите знаят: Срещу огъня човекът е малък и слаб

Дилян Димов от село Басарбово е в доброволчески отряд на Община Русе от самото му създаване, а Петър Николов от Сандрово е от скоро, но вече е негов ръководител

Пожарникарите знаят: Срещу огъня човекът е малък и слаб Снимка Личен архив
Доброволческият отряд към Община Русе

 

 

„Всеки път, когато се изправим пред пламъците, разбираме колко малък и слаб е човекът“, казва 45-годишния Дилян Димов от село Басарбово, член на доброволческия отряд към Община Русе още от самото му създаване. Той е един от 12-те мъже, които не се колебаят да се впуснат на помощ при всеки един полски и горски пожар в района.  Разказва, че доброволците имат група във Вайбър и често се мобилизират още преди да им е подаден сигнал.

Свикнали са сами да надушват пожара. Така се случило и с пожарът във вината зона кв района на местността Трите гълъба край Русе на 12 юли тази година. „Огнищата се виждаха отдалеко, няма как да не ги забележиш. Веднага започнахме комуникация с колегите“, твърдии Дилян. Според него това е един от най-големите пожари, в чието гасене е участвал.

Групата пристигнала в 11 часа в продължение на 5 часа доброволите гасили пламъци. Спирали само да пият вода. Ситуацията била сложна заради горещото време и вятъра, но успели да загъсят пламъците. Поне на първо време, тъй като опасност отново да се възпламени винаги има. 

Дилян Димов работи в строителна фирма в Русе, но винаги е търсил начини да помага на хората. Смята ,че да участва в гасенето на пожари като доброволец  е мисия. Като се сблъскъл с огъня, разбрал, че не всико е като по филмите. Няма да забрави първия пожар в местонстта Орлова чука. Било страшно-топло, огънят идва отвсякъде и няма въздух. Чувството да си полезен на хората обаче за него е по-силно от страха. Достатъчно му е да получи една добра дума.

„Пътувал съм по света и най-вече в САЩ. Виждал съм колко са сплотени хората в малките общности и колко много са доброволците при пожари и колко много се ценят“, казва Дилян. Той смята, че пожарогасенето е цяла наука, но всеки би могъл да се включи, след като се обучи, за да може да се разреши проблема по-ефективно.  Особено полезни могат да са хората по места.

Според него, ако в едно село има добповолци сред местните, много по-бързо може да се намери прекия път или да се начертае стратегия за действие. Дилян намира за неоснователни обвиненията към пожоарникарите. Според него те работят добре според възможностите и ресурсите, с които разполагат. Той обаче е на мнение, че един гасенето на пожар е ангажимент не само на огнеборците, а на всички нас, а доброволците обикновено не стигат. 

 За недостиг на доброволна помощ по време на пожар споделя и Петър Николов, който живее в село Сандрово. Според него в гасенето на полски и горски пожари трябва да се включват повече хора. Той е в отряда от скоро, но вече е ръководител. Работи като одитор в отдел по качество в мебелна фирма. Въпреки че баща му е бил пожарникар, той не е потеглил по неговите стъпки професионално. Смята за свой граждански дълг да се включва в гасенето и да е полезен на хората. Отивайи на мисия забравя страха. Мобилизира се и едва слес като всичко приключи осъзнава какви опасности са го дебнели. 

Никога няма да забрави пожара в гората край Трите гълъба. Падали цели дървета и във всеки един момент едно от тях можело да се стовари върху накого. През цялото време си мислел обаче за това, колко хубава иглолистна гора си отива. И това го карало да дава още и още от себе си. „Мотивиран съм да продължа да помагам. Мисля, че и пожарникарите вече ни приеха като едни от тях. Виждат, че помагаме, а не пречим!“, казва  Петър. Той също оценява нападките срещу огнеборците като неоснователни и смята, че всеки един от тях прави и невъзможносот на терен.  

В доброволческия отред към Оббщина Русе са записани общо 30 човека. Те са на средна възраст над 40 години и имат различни професии. Фактите показват обаче, че при сигнал за пожар се отзовават по-малко от половината, а пожарите са между 3 и 4 на лято.  Членовете на отряда са обнадеждени, тъй като от преди месец имат ново попълнение- нови 6 члена и все млади хора. Единият от тях е планински спасител, а сред останалите има пещерняци. Те са и сред най-активните в мисиите. Въпреки това винаги има нужда от повече ръце и хората трябва да  разберат това и да са по-сплотени, смятат членовете на отряда.

3 Коментара

Напиши коментар

Затвори
ДИАГНОЗА ЕВРЕЙ КОМИСАР
26.08.2024 • 07:28 ч.

СЕ ЛЕКУВА С МОНГОЛСКИ РИТНИК В ГЛА ВАТА !

ПИТАЙТЕ МОСКАНАЛИТЕ
26.08.2024 • 07:34 ч.

ПО ВЪПРОСА ;)

НАЛИ Е ЯСНО
26.08.2024 • 07:40 ч.

ЗА МОСКАНАЛИТЕ И МОНГОЛИТЕ ? :)