Постарахме ли се да се пречистим през страстната седмица?

Коментар от Пламен Калинов

Постарахме ли се да се пречистим през страстната седмица?

Разпети петък е. Ден за осмисляне на страстите Христови. Ден засмирние.

Асиметрията (неравномерната равномерност) от натрупването на столетия, хилядолетия и времеви пластове позволява на Времето да се движи! Възпроизвеждам по памет част от може би стотиците теоретични обяснения на Необяснимото. Докато сме в нашето време, ние надграждаме наша версия на Легендата, за да е устойчива на всякакви превратности. Така тя надживява дори и „маркирани“ от историята човеци. Много от тях – сатрапи или философи, или изумително прозорливи учени, хора на духа, на изкуствата, схоластици и какви ли не още чудаци, продукт на затрити отдавна цивилизации.

За нас, простосмъртните, също е отредено по нещичко от по–горе изброените възвисения и пропадания, но в по–аскетичния спектър на мирозданието. Може би затуй, като ортодоксални следовници, откъртени от езичеството с огън и меч, и „дамгосани“ с Кръста господен, ние сме в перманентна раздвоеност. Народ, който упорито отвръща очи от Историята. Загърбва по–близки и по–далечни уроци в житието и страданието си. Лута се в съвършената окръжност на асиметрична несъстоятелност (вж. началото). И прескача „от урва на урва и от век на век“ с упорството на китайска капка, готова да пробие планина, за да оцелее в геополитическата магма, която е „консервирала“ нации, народи, общности, континенти, докато ние сме оцелявали – да видим докога?– много преди да се пръкнат днешните ни европейски ментори и продавачи на индулгенции.  

Постарахме ли се да се пречистим през страстната седмица? В Града на свободния дух, орисан да е винаги първи сред най–първите, бяхме „помазани“ с мирото на държавни особи, с всичките им достойнства и височайшо присъствие. Интересни предположения сподели полицай №1 Даниел Митов, бивш външен министър в служебното правителство на Георги Близнашки и във втория кабинет на Бойко Борисов. Като добре шлифован дипломат, момчето на ГЕРБ в поредното си  ново амплоазагатна къде са торбите с милиардите от митичните магистрали „Русе Велико Търново“ и „Хемус“. Пари, чиито следи, според него, се губят при финансовия министър Асен Василев, съпредседател на ПП „Продължаваме промяната“–  зачатие на партиен субект с президентска благословия, провалено подир „сглобка“ с предизвестен край. Хубаво е, че Митов, освен от външна политика, разбира и от магистрали. Министърът звучеше бодро и…не съвсем убедително. А председателят на 51– то Народното събрание, доц. д–р Наталия Киселова, поздрави академичната общност в Русенския университет в Деня на Конституцията. Всъщност рецитира отдавна наизустен речитатив на обигран конституционалист, иначе затруднен от батаците в парламента, поради което депутати от някои „ментални“ групи в сборището гальовно са именували Киселова Киселицата – възгорчив етимологичен наратив на безспорните ѝ качества като теоретик. В кметството доцентката– председател обеща „…Парламентът да работи в тясно сътрудничество с местната власт, насърчавайки диалога и взаимодействието по ключови за регионите теми…“ Цитатът е от PR–екипа на кмета, където могат да заработват и по–разбираеми словесни конструкции.  От сладкодумието Киселово, така, както е  пресъздадено, или от нещо друго, плочите на пл. „Свобода“, точно пред входа на общинската и областната администрация, празнично потракват като клавиши на разстроен ксилофон. При дъждовно време църкат и кални струйки вода върху папуците на пешеходците – доказателство за европейския облик на Малката Виена…

Абстрахирайте се, уважаеми читатели, от твърде абстрактното ми писане и провокации за гостуването на по–горе цитираните особи. В известен смисъл тяхната работа е да говорят каквото намерят за добре, докато си представят, че ние им вярваме. А наше задължение – да имаме сетива за туй, което премълчават. Иначе съвсем ще заприличаме на територия с дезорганизирана държавност, но добре организирана в овладяването на държавата престъпност. И понеже всичко е по Конституция, какво толкоз да му придиряме. Те и от Конституционния съд вече много-много не  придирят.

Демократичните общества гъмжат от несправедливости – и то доста. Тези несъвършенства, убеждават ни словоохотливо, са в името на...Свободата. И ако Свободата е усилие да преглътнем поносима доза несправедливост, значи ли това, че сме свободни да се предпазим от по-големи несправедливости, не дай Боже, фатални…Така, както се случи със Сияна и с много други преди нея. Преди да се гръмне с пушката си, нобелистът Ърнест Хемингуей изповядваше, че ако казваш истината в писането си –тя ще резонира. Може да е някаква шантава мантра този повик за яснота, за смирение, или смелост – независимо дали сме изправени пред празния лист на един петъчен коментар или пред   собствената си съвест. А иначе, днес всички „резонираме“ в Разпятието, върху което с гвоздеите на примирението е прикована непостижимата справедливост ...


0 Коментара

Напиши коментар

Затвори