Потребителски капан - защо инфлацията пада, а цените растат

Потребителски капан - защо инфлацията пада, а цените растат

Месечна инфлация с отрицателен знак - 0.3%, отчитат от Националния статистически институт. Според данните, годишната инфлация е 2.4 на сто и има спад на цените през април спрямо март тази година. Ако погледнем обаче голямата картина - от май 2023 г. до април 2024 г. , животът е поскъпнал с 5.7%. През април тази година, спрямо предходния месец, е регистрирано  увеличение на цените при облеклото със 7.1%, на пътническия въздушен транспорт - с 6.8%, обувките - с 6.7%, кина и театри - с 1.6%. Най-голямо е намалението на цените в групите „Развлечения и култура“ (-5.9%), „Съобщения“ (-2.1%) и „Здравеопазване“ (-1.2%).  

В Русе обаче, без да гледат статистиката, потребителите са категорични, че цените на стоките продължават само в една посока и тя е нагоре

 

  „Цените се повишават. Хранителните стоки, месото, млякото, сиренето, кашкавалът - всичко е поскъпнало”,

  разказва жена, докато оглежда тарабите на пазара. Пенсионер на опашката в магазин за месо споделя, че според неговите наблюдения при всяко вдигане на пенсиите, цените ги следват. „Не забелязвам поевтиняване. Щом увеличат пенсиите с 10 процента, веднага се вдигат цените навсякъде”, добавя мъжът и пресмята, че  месото е по-евтино от зеленчука.

Че се повишават всички хранителни стоки, казват всички клиенти по магазини и пазари. Те добавят, че може би всичко ни е скъпо, защото заплатите са ниски.

 

Неочаквана прогноза за цените на горивата обаче дава собственик на бензиностанция

  Той счита, че те ще се задържат около сегашните цени, дори и през летния сезон. Венцислав Пенгезов обяснява, че винаги лятото цените се повишават заради по-голямото потребление на горива от земеделските производители, строителството и индустрията.

 „Лично моята прогноза е, че ще има задържане около тази цена, тъй като пазарът преодоля това повишение, свързано с напрежението между Израел и Иран. Нивата се върнаха на около 84 долара за барел. Аз не очавам изненади и отражение върху цената на петрола”, поясни Пенгезов. Той обаче добави уговорката, че трябва да се имат предвид и някои други фактори, които влияят върху цените на горивата - например ескалиране на войната в Украйна и на конфликта в близкия Изток би могло да даде по-сериозно отражение. „Аз следя с интерес и президентската надпревара в САЩ. Там излизат  доста интереси идеи, които също влияят на инвеститорите. Разбира се, чисто от икономическа гледна точка, състоянието на индустрията на САЩ и Китай и данните от техните показатели сериозно влияят върху цената на петрола. Мисля, че ако няма значително изостряне на конфликтите, няма да има осезаемо увеличение в цената на горивото. Друг е въпросът какви стъпки ще се предприемат по Плана за преход към зелена икономика, защото там сумите, които са необходими, са значителни. Но това е нещо, което ни очаква не по-рано от 2027 година”, обясни Венцислав Пенгезов.

И още една гледна точка към цените у нас –

 

изкупната цена на пшеницата пада, а тази на хляба в магазина – не

 Пшеницата поевтиня с над 30 на сто за година, показват данни на Националния статистически институт.  На този фон тенденциите са за задържане на ниски цени на зърнените култури. Зърнопроизводителят Станимир Станчев посочи, че за една година цената на килограм пшеница е спаднала от 60 ст. на 40, което представлява поевтиняването, посочено от НСИ. Вече се правели и предварителни сделки за дори по-ниски цени. „Имаше така наречените фючърсни сделки през март и април, които са под 40 ст. за килограм, но цената не трябва да бъде такава, като се имат предвид нашите разходи за производство“, казва Станимир Станчев.

 

Според браншовия съюз на хлебарите и сладкарите преди събирането и продаването

   на новата реколта няма как да се очакват промени в цените на хляба. Засега насъщният се прави от пшеница, купена на старите, по-високи цени.

Годишната инфлация в България за април 2024 г.  слиза под 3% за пръв път от лятото на 2021 г. Това са данните спрямо методологията на хармонизирания индекс на потребителските цени на Евростат, който се използва за сравнение в рамките на ЕС, съобщават от Института за пазарна икономика. Отчитайки последните данни за страната, в т.ч. отрицателната месечна инфлация в над половината групи стоки, можем спокойно да твърдим, че този продължителен епизод на висока инфлация приключи, посочват от института. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори