Засега няма пряка опасност за местните жители, но районът около предполагаемото местоположение на леопарда е отцепен. Включени са и ловци от ловно-рибарско дружество „Соколград“, които да предотвратят проникването на животното в жилищните зони.
Областната управа в Шумен задейства системата за ранно предупреждение BG-Alert, за да информира всички, които навлизат в областта, за потенциалната опасност. Заместник-областният управител Диан Димитров призова гражданите да не се паникьосват, но да избягват шума и използването на дронове, за да не стресират животното.
Специалистите настояват, ако някой забележи леопарда, незабавно да сигнализира властите и да не се опитва да се доближава.
Въпросите обаче остават – как животното се е озовало в района и кой носи отговорност за отглеждането на такъв вид в домашни условия. Случаят напомня на предишни инциденти с избягали екзотични животни, включително каракал в Пловдив и София.
Междувременно социалните мрежи са пълни както с шеги, така и със сериозни въпроси, включително и спекулации дали първи ще бъде заловен леопардът или някой прокурорски син.
Дивото животно все още не е локализирано
Въпреки мащабната акция с участието на над 100 души, включително горски служители, полиция, жандармерия и ловци, дивото животно все още не е локализирано.
На нарочен брифинг преди обяд властите обобщиха текущото състояние на операцията. Районът около платото, включващ над 1000 декара, е под активно наблюдение, а достъпът до част от територията е ограничен. Включени са и специалисти от Национален парк „Централен Балкан“, които са инсталирали специални капани с примамки – сурово месо и кървави следи, използвани обичайно за улавяне на мечки.
Според експертите животното със сигурност е черен леопард, най-вероятно нелегално отглеждан в домашни условия. Районната прокуратура в Шумен е сезирана и работи по установяване на самоличността на евентуалния собственик. Обследват се и имоти на заможни граждани в района, за които се предполага, че може да са укривали дивото животно.
Очакванията на специалистите са, че леопардът ще се активизира нощем, когато обикновено излиза да се храни. Зоопаркът във Варна вече е изразил готовност да приеме хищника, след като бъде упоен и заловен.
Междувременно от Областната управа в Шумен призоваха гражданите да избягват посещения на природния парк и Паметника „Създатели на българската държава“, докато опасността не бъде овладяна. Следващата информация по случая се очаква до края на деня или най-късно утре.
„Жителите на други региони, ако са планирали пътувания до природен парк Шуменско плато и неговите забележителности, моля тези пътувания да бъдат отменени“, призова директорът на Регионалната дирекция по горите – Шумен, Емил Гелов.
„Говорим за животно, което е агресивно, напада по всякакъв начин – дори и от засада. Макар да има поведение, типично за диво животно, това не е екземпляр от дивата природа – излязло е от нечий двор“, обясни Георги Кръстев, директор на Национален парк „Централен Балкан“, участвал в операцията.
Полицията вече е започнала проверка за това кой е собственикът на животното.
„Имам уверението, че работят от ОДМВР. Все още не са ми дали резултати, нямам информация дали са установили нещо“, заяви заместник-областният управител на Шумен Диан Димитров.
Случаят е предаден и на прокуратурата. Междувременно полицията призовава гражданите да избягват разходки в района на парка. Въпреки предупрежденията, много местни хора продължават да посещават природните зони, макар и с повишено внимание.
Операцията по издирване на хищника остава в ход, докато не бъде открит и заловен. Специалистите предупреждават, че всяко човешко присъствие може да направи залавянето още по-трудно, тъй като животното се плаши и се укрива.
Напиши коментар